Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
04.01.2012 16:37

Banki kupują bezpieczeństwo

O tym, że rynek nie funkcjonuje normalnie jednak świadczy fakt, że dzień wcześniej rentowność krótkoterminowych bonów Holandii ustalono na poziomie 0,05 proc., a w EBC czeka rekordowa góra pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemcy i Portugalia znalazły w środę chętnych do udzielenia pożyczek. O tym, że rynek nie funkcjonuje normalnie jednak świadczy fakt, że dzień wcześniej rentowność krótkoterminowych bonów Holandii ustalono na poziomie 0,05 proc., a w EBC czeka rekordowa góra pieniędzy.

Jeśli inwestorzy mieliby obserwować obecnie jeden obszar rynku, zamiast danych makroekonomicznych odzwierciedlających kondycje poszczególnych gospodarek sprzed dwóch czy trzech miesięcy, warto przyglądać się kolejnym emisji obligacji w strefie euro, które mówią znacznie więcej o kondycji systemu bankowego.

Aukcje niemieckich i portugalskich obligacji w środę wypadły całkiem zadowalająco. Spadek rentowności, zwłaszcza w przypadku bonów Portugalii, rozpatrywany w oderwaniu od innych istotnych czynników powinien zostać pozytywnie odebrany przez inwestorów.

Jednak gdy zwrócimy uwagę, że oferowane przez jedną z najsłabszych gospodarek strefy euro papiery dłużne posiadały termin wykupu 3 miesięcy a sam spadek rentowności nie był szczególnie silny (z 4,87 proc. do 4,35 proc. w skali roku), wówczas dzisiejszą emisję można stawiać w innym świetle. Na rynku długu liczą się obecnie tylko przewidywalne i najbezpieczniejsze instrumenty, lecz tych zdecydowanie brakuje.

Niecieckie obligacje dziesięcioletnie spełniają te kryteria dzięki najwyższemu z możliwych ratingów, dlatego w środę popyt nie zawiódł i ich rentowność spadła do 1,93 proc. (z 1,98 proc.) choć te papiery zostaną wykupione. Prawdopodobnie przed końcem tygodnia poznamy również wyniki sprzedaży obligacji Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, które z tego samego względu powinny bez problemu znaleźć nabywców.

Przy obecnych cenach banki, które pożyczyły w grudniowym programie środki od EBC, obracając obcym kapitałem mogą w łatwy sposób _ zaklepać _ sobie blisko jeden punkt procentowy czystego zysku. Na taką operację mogą sobie jednak pozwolić tylko nieliczne banki, które nie muszą troszczyć się o jakość własnego bilansu.

Zdecydowana większość pieniędzy pochodzących z trzyletnich pożyczek EBC czeka na lepsze czasy zaparkowana na depozytach w banku centralnym. W środę bank centralny poinformował, że wartość zdeponowanych środków wzrosła o 7 mld EUR i osiągnęła nowy rekord wszech czasów - 453 mld EUR.

Jeśli obawy przed obracaniem kapitałem na rynku nie opuszczą szybko europejskich banków, przyszłotygodniowe emisje długoterminowych obligacji Włoch i Hiszpanii mogą okazać się fiaskiem.

W czwartek prawdziwym sprawdzianem dla rynków będzie oferta Francji, która będzie próbowała pozyskać ok. 8 mld EUR, lecz co istotne, za pośrednictwem długoterminowych obligacji. Pozytywne przyjęcie będzie oznaczać, że groźba obniżki ratingu Francji dla największych inwestorów instytucjonalnych nie jest jeszcze realna.

Większość giełdowych indeksów cofnęła się w środę poniżej wczorajszych poziomów. O godz. 16.30 WIG20 spadał o 1,5 proc., DAX i S&P500 o 0,6 procenta.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Kluczowe opory: 1,2800; 1,2830; 1,2850; 1,2875-80; 1,2900; 1,2940; 1,2965; 1,3000 Kluczowe wsparcia: 1,2800; 1,2785; 1,2765-75; 1,2747; 1.2735; 1,2710; 1,2686; 1,2660; 1,2625-35

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz