Notowania

giełda
01.04.2014 08:28

Coraz więcej spółek bierze udział we wzrostach

Ze względu na niski obrót, w najbardziej pesymistycznym scenariuszu rynek zatrzyma się w okolicy poziomu 2.470 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bardzo dobrze krajowy rynek akcji zaprezentował się podczas ostatniej sesji pierwszego kwartału. Wszystkie główne indeksy GPW zyskały na wartości. Mankamentem, podobnie jak podczas zwyżek z drugiej połowy ubiegłego tygodnia, były obroty pozostające na umiarkowanie niskim poziomie. Cieszyć może natomiast wzrost szerokości rynku, na co wskazuje 50 proc. udział spółek rosnących.

Już od początkowych taktów poniedziałkowej sesji było wiadomo, iż popyt zamierza dobrze zaprezentować się podczas ostatniego dnia notowań pierwszego kwartału. Indeks WIG20 zaatakował poziom 2.450 pkt., a przez kolejne godziny utrzymywał się w okolicy tej wartości cenowej. Inwestorzy liczyli na wsparcie ze strony Wall Street i poprawę nastrojów na amerykańskim rynku akcji. Nadzieje okazały się nie być bezpodstawne. Dyskonto pozytywnego startu giełdy za Oceanem nastąpiło w końcówce wczorajszej sesji.

Napływające na rynek w końcu zlecenia o wyższej wartości podniosły indeks WIG20 powyżej wspomnianego technicznego oporu przy wartości 2.450 pkt. Teraz zadaniem byków będzie utrzymanie pozytywnych sygnałów. Ze względu na niski obrót, w najbardziej pesymistycznym scenariuszu rynek zatrzyma się w okolicy poziomu 2.470 pkt., gdzie znajduje się górna partia spadkowej luki z 3 marca br., a następnie głęboko skoryguje w rejon strefy 2.400-2.420 pkt.

Jak wspomnieliśmy wyżej, mimo niskich obrotów towarzyszących zwyżkom indeksów w ostatnich dniach, atutem aprecjacji głównych barometrów warszawskiego rynku, jest rosnąca szerokość. Oznacza to, iż coraz więcej spółek bierze udział we wzrostach. Sytuację tą dostrzec można również obserwując spółki z indeksu WIG20. Od kilku dni bowiem do trendu wzrostowego próbuje wrócić kurs PKO BP (wczoraj pokonał poziom 42,0 zł), techniczny opór przy poziomie 190,0 zł sforsowany został również w przypadku Pekao S.A. Sektor bankowy nie jest jednak osamotniony w podnoszeniu indeksu WIG20 na wyższe poziomy. Lepszą dyspozycją od ubiegłego tygodnia wykazuje się paliwówka, co szczególnie obrazuje wzrost kursu PKN Orlen powyżej poziomu 42,0 zł.

Dzisiaj rozpoczyna się trwający 4 miesiące okres, w którym przyszli emeryci mogą deklarować chęć pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Z tą decyzją ma prawo zmierzyć się blisko 14 mln Polaków. Deklarację dalszego składkowania w OFE można złożyć osobiście lub elektronicznie, po uprzednim dopełnieniu formalności związanych z założeniem konta w ZUSie. Równocześnie w okresie do 31 lipca br. jedynym orędziem OFE w walce o klienta będą wyniki funduszy, gdyż reklama w tzw. okienku transferowym jest zabroniona.

Marcową zmienną koniunkturę zakończyła wzrostowa sesja na amerykańskim rynku akcji. Indeks S&P500 zyskał 0,8 proc., a 9 spośród 10 sektorów wchodzących w skład tego indeksu zyskało na wartości. Jako główny argument, który skłonił graczy do zwiększenia pozycji w akcjach podaje się weekendowe ocieplenie stosunków na linii USA-Rosja. Nadziejami na zażegnanie ostatniego konfliktu na Ukrainie, zakończyła się bowiem rozmowa telefoniczna prezydentów Obamy i Putina. Dzisiejsze serwisy donoszą, iż Rosja wycofuje wojska zgromadzone na granicy z Ukrainą.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz