Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czwartek uratował tydzień na GPW

0
Podziel się:

Uspokojenie sytuacji w Grecji pozwoliło europejskim indeksom wzrosnąć.

Czwartek uratował tydzień na GPW
(Investio)
bEJBMJmJ

Uspokojenie sytuacji w Grecji (przynajmniej z punktu widzenia osiągniętego porozumienia) pozwoliło europejskim indeksom wzrosnąć. WIG20 na tym tle wypadł jednak bardzo słabo.

Indeksy największych giełd Europy zanotowały tygodniowy wzrost w okolicach 3-6 procent, a swoim zachowaniem pokazały, że szansa na przerwanie okresu spadków i konsolidacji jest rzeczywiście w zasięgu. Eurostoxx 50 znajduje się obecnie w odległości jedynie około 100 punktów (czyli 3 proc. jego obecnej wartości) od tegorocznego szczytu, choć do odrobienia spadku z 2008 roku brakuje jeszcze znacznie więcej.

Na wzrosty pozwoliło wypracowanie porozumienia między Grecją i jej kredytodawcami. Porozumienie to opiera się na przyjęciu znacznie bardziej radykalnego pakietu reform, niż to, co zostało odrzucone podczas referendum przez mieszkańców tego kraju. Z tego też powodu znacznie wzrosło niezadowolenie wśród greckiego społeczeństwa, a w swoich posadach chwiać zaczął się rząd Grecji. Część członków rządzącej Syrizy deklaruje brak poparcia (same reformy przegłosowane zostały jedynie dzięki pomocy opozycji), co może doprowadzić do rozpisania kolejnych wyborów. Niemniej jednak, droga do uzyskania obiecanych środków wydaje się być niezagrożona, gdyż nawet w przypadku wcześniejszych wyborów i dojścia do władzy opozycji możemy być pewni, że przegłosowane teraz reformy nie zostaną zablokowane.

bEJBMJmL

Do łask wrócą więc wreszcie publikacje danych makroekonomicznych. Krajobraz gospodarczy wygląda w taki sposób, że inwestorzy wciąż oceniają dane z USA pod kątem podwyżki stóp procentowych, a sytuacja gospodarcza w strefie euro się poprawia. Niepokojące sygnały wciąż napływają jednak z Chin, których kondycja okazać się może ogromnym zagrożeniem dla globalnej koniunktury.

W następnym tygodniu warto zwrócić uwagę na wstępne szacunki wskaźników PMI dla krajów Europy, tym bardziej, że prognozy są względnie neutralne i nie wskazują ani poprawy, ani pogorszenia sytuacji w strefie euro.

Najważniejsze informacje z polskiej gospodarki

W tym tygodniu opublikowane zostały dane, które o polskiej koniunkturze świadczą pozytywnie. Co prawda odczyt inflacji ze środy wskazał, że Polska wciąż znajduje się w deflacji, to jednak jej kosztowy charakter osłabia złe konsekwencje tego stanu. Z drugiej strony, zarówno dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od prognoz oraz znacznie lepsze od wartości sprzed miesiąca. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa zwiększyła się w czerwcu o 7,6 proc., z kolei sprzedaż detaliczna o 3,8 proc.

Jedynie dzięki bardzo pozytywnej sesji w czwartek WIG20 wyszedł w tym tygodniu na plus. Polski indeks tracił przez pierwszą połowę tygodnia i pozostawał znacząco w tyle za swoimi zachodnioeuropejskimi odpowiednikami. Jego kurs znajduje się obecnie w okolicach silnego oporu, który jeszcze przez jakiś czas zatrzymywać może kupujących.

bEJBMJmR

Najważniejsze informacje z polskich spółek

Największe polskie firmy inwestują. O planach otwarcia nowych projektów lub rozszerzenia dotychczasowych poinformowały PGE, Tauron i Lotos. Ostatnia z nich dzięki realizacji instalacji w ramach programu EFRA ma zamiar zwiększyć marże rafineryjną. Lotos planuje zaoszczędzić dodatkowe 2 dolary na baryłce ropy, a dzięki instalacji zwiększy wydobycie o 900 tys. ton paliw. Tauron z kolei ma zamiar rozpocząć projekt budowy bloku gazowo-parowego, w który zainwestuje około 750 mln złotych (drugie tyle, za 50 proc. udziałów wpompuje PIR). PGE zaś rozpocznie kolejny etap rozbudowy Elektrowni Opole, którym będzie betonowanie fundamentów kotła drugiego z budowanych bloków energetycznych - ma to być jedna z największych tego typu operacji w Europie.

Getin Noble ma zamiar pozyskać z rynku 750 mln złotych w ramach publicznego programu emisji obligacji podporządkowanych. Emisja odbyć ma się w dwóch seriach w ciągu 12 miesięcy. Obligacje będą notowane na Catalyst’cie, a prospekt emisyjny złożony zostanie w KNF w najbliższym czasie.

W nieco inny sposób kapitał pozyskać chce Rafako. Spółka wychodzi z nową emisją akcji serii J, która opiewa na 93 mln złotych. Spółka wyemituje ponad 15 mln akcji w cenie 6,10 PLN każda. Emisja skierowana jest do inwestorów instytucjonalnych, a środki posłużą do pozyskiwania i realizacji kolejnych kontraktów w branży.

bEJBMJmS

Do spółek skupujących akcje własne dołącza Colian. Firma rozpoczęła skup w zeszłą środę, a pierwszy etap potrwa do 30 września. Akcjonariusze upoważnili zarząd spółki do skupu akcji o łącznej wartości nieprzekraczającej 118,88 mln złotych. Wartość programu nie przekroczy więc 10,28 proc, kapitału zakładowego spółki.

Z NewConnect na rynek główny przeniesie się dostawca rozwiązań teleinformatycznych, z których korzystają operatorzy mobilni, Wind Mobile. Spółka złożyła już prospekt emisyjny, który w ostatnich dniach zatwierdzony został przez KNF. Spółka podczas przeniesienia wyemituje 750 tys. dodatkowych akcji.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEJBMJnm
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)