Notowania

gpw
12.06.2012 12:35

Czwarty dzień wzrostów na GPW

Dzisiejsza sesja na GPW jest jak na razie czwartą wzrostową z rzędu.

Podziel się
Dodaj komentarz
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

*Dzisiejsza sesja na GPW jest jak na razie czwartą wzrostową z rzędu. Zwyżkom na szerokim rynku warszawskiego parkietu sprzyjają dość dobre nastroje panujące obecnie na zachodnich rynkach akcyjnych, a które to są pokłosiem wiary części inwestorów w to, że sobotnia zgoda ministrów finansów Eurolandu na pożyczenie Hiszpanii do 100 miliardów euro na dokapitalizowanie krajowego sektora bankowego będzie pomocna w ograniczeniu skali kryzysu zadłużenia z jakim boryka się strefa euro. *

Atmosferę dodatkowo poprawiają dzisiejsze słowa dyrektora agencji Fitch Ratings, czyli tej która to w zeszłym tygodniu zdecydowała o obniżeniu długoterminowego ratingu Hiszpanii, aż o 3 poziomy. Ed Parker podkreślił we wtorek, że powyższy pakiet ratunkowy może pomóc w ustabilizowaniu ratingów Hiszpanii na ich obecnych poziomach.

Rośnie ryzyko korekty?

Bardzo duża skala ostatniego ruchu w górę na giełdzie przy ul. Książęcej napawa z jednej strony optymizmem, ale z drugiej strony zwiększa też ryzyko korekty spadkowej, jako że przy obecnych poziomach część inwestorów może być skłonna do zamykania swoich mocno już zarobionych długich pozycji.

W dniach 5-11 czerwca indeks szerokiego warszawskiego rynku (WIG) zyskał na wartości 5,72 proc., a ten obrazujący zachowanie największych i najbardziej płynnych spółek (WIG20) poprawił swoje notowania o 6,13 proc.. W przypadku indeksów średnich i małych spółek skala zwyżki była w tym samym czasie mniejsza – co oczywiście nie oznacza, że skromna - i wyniosła odpowiednio: 3,94 proc. i 3,24 proc.. Dziś do tego wszystkiego dochodzi kolejny ruch w górę, w przypadku WIG20 wynoszący obecnie ponad 1 proc., a przypadku WIG ponad 0,8 proc..

Nadal wiele znaków zapytania

Pole do dalszych zwyżek na GPW ogranicza jednak nie tylko sam fakt skali ostatniego odbicia, ale też niepewność inwestorów co do tego co dalej? Warunki pożyczki dla Hiszpanii będą dopiero dookreślone, a wielu zadaje pytanie o to czy środki te będą wystarczające oraz co dalej w ogóle ze stanem finansów tego państwa.

Dodatkowo należy pamiętać, że na 17 czerwca – najbliższa niedziela - zaplanowane są wybory parlamentarne w Grecji, a dużo wskazuje też na to, że jeszcze przed końcem bieżącego miesiąca o międzynarodową pomoc może poprosić także Cypr i to już nie tylko jak Hiszpania jedynie o tą dla swojego sektora bankowego, ale także dla samego państwa.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 11:55 indeks blue-chipów, GPW czyli WIG20 szedł w górę o 1,17 proc. do 2189,93 pkt, a indeks szerokiego rynku, czyli WIG zwyżkował o 0,81 proc. do 39062,14 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 0,39 proc. do 242,87 pkt, a kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 handlowane były na 0,49 proc. plusie (1306,95 pkt).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Notus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz