Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugi dzień silnej przeceny

0
Podziel się:

Od początku marca negatywnie na tle dużych spółek wyróżniają się walory miedziowego kombinatu.

Drugi dzień silnej przeceny

*Silnymi spadkami wartości wszystkich głównych indeksów GPW zakończyła wczorajszą sesję. Niepewność, która zawisła nad rynkami finansowymi zmusiła graczy do ograniczenia ekspozycji na rynku akcji. Indeks WIG po neutralnym otwarciu, przez cały dzień tracił na wartości. Tym razem gracze zdecydowali się spieniężyć część zysków wypracowanych w segmencie midcaps. W konsekwencji indeks mWIG40 tracąc 2,18%, wykazał relatywną słabość wobec szerokiego rynku. *

Ciąg dalszy słabości KGHM. Kurs TPSA na nowych minimach

Od początku marca negatywnie na tle dużych spółek wyróżniają się walory miedziowego kombinatu. Dotychczasowa deprecjacja kursu miedzi na rynku surowcowym, oraz rosnące prawdopodobieństwo dalszego średnioterminowego spadku, stopniowo z coraz większą siłą przekładają się na notowania KGHM. Wczoraj kurs lidera ubiegłorocznych zwyżek, stracił na wartości 3,8% i stanowił główny ciężar dla całego rynku. Atmosfera zamieszania wokół Cypru spowodowała, iż gracze w dniu wczorajszym nie byli w stanie znaleźć sektora, który mógłby pozytywnie zrównoważyć indeks WIG20. Nowe minimum cenowe zaliczył kurs TPSA.

Początkowo wprawdzie można było liczyć na kontynuację ubiegłotygodniowego odreagowania w górę sektora energetycznego, jednak napływ negatywnych informacji schłodził nastroje początkowo na PGE, a później na pozostałych przedstawicielach tego segmentu. Czynnikiem ryzyka w sektorze energetycznym pozostają plany ministerstwa skarbu dotyczące rozbudowy Elektrowni Opole. Plany te wiążą się bowiem z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi ze strony PGE. W efekcie kurs największej polskiej grupy energetycznej stracił na wartości blisko 2%.

Indeks DAX poniżej poziomu 8 tys. pkt.

Fatalny dzień mają za sobą również gracze w Europie Zachodniej. Pesymizm dotknął zarówno rynek akcji, jak i rynek walutowy. Kus wspólnej waluty wobec dolara spadł wczoraj do nowego minimum cenowego w tym roku. Kiepski dzień zaliczyli również posiadacze akcji. Indeks DAX stopniowo oddaje pole pod istotną strefą oporu 8.000-8.200 pkt. Spadają zatem szanse na przeprowadzenie udanej próby ataku na historyczne maksima. Z najświeższych informacji warto wspomnieć, iż wczoraj wieczorem parlament Cypru odrzucił projekt ustawy przewidującej wprowadzenie opodatkowania depozytów. Zdecydowana grupa parlamentarzystów była przeciw. Opodatkowanie depozytów było warunkiem otrzymania przez Cypr 10 mld euro pomocy finansowej. Tuż po głosowaniu negatywnie wobec woli cypryjskiego parlamentu wypowiedział się minister finansów Niemiec. Zdaniem Wolfganga Schaeuble, sytuacja Cypru jest poważna i żałuje on decyzji parlamentu.

Wracamy w okolice dołków z drugiej połowy lutego

Seria negatywnych wydarzeń z początku tego tygodnia w szybkim tempie doprowadziła do istotnej zmiany perspektyw naszego rynku z punktu widzenia AT. Na indeksie WIG odnotowujemy powrót notowań poniżej istotnego poziomu 47 tys. pkt. (obecnie pierwszy techniczny opór).Silne tempo przeceny rodzi obawy, iż celem podaży mogłyby się okazać okolice poziomu 45 tys. pkt. W odniesieniu do barometru największych spółek, niezdobyta została wskazywana przez nas silna strefa oporu w przedziale 2.500-2.520 pkt. Kwestią otwartą pozostaje obecnie scenariusz, w którym już teraz rynek kontynuować będzie korektę spadkową zapoczątkowaną w pierwszych dniach tego roku, czy też dojdzie do jeszcze jednej próby odreagowania w górę w kierunku wymienionych technicznych oporów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)