Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

EBC zostawia sobie otwartą furtkę

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Wciąż jest wiele znaków zapytania wokół przyszłej polityki EBC. Dzisiejsze posiedzenie banku nie wniosło wiele nowego, czym najwidoczniej lekko zawiodło inwestorów. W drugiej części sesji giełdy zanotowały zjazd i w większości są pod kreską. Tak jak WIG20.

Czwartek nie był udany dla posiadaczy akcji największych spółek z GPW. Wymazane zostały zwyżki ze środy i zamiast zbliżyć się do 2400 pkt, znowu wracamy w okolice 2350 pkt.

Optymistycznie było tylko na początku handlu. Z każdą kolejną godziną WIG20 osuwał się i na zamknięciu notuje dzienne minima. Choć strata na poziomie 0,67 proc. nie jest może wielka i nie przekreśla wzrostowego trendu, wypada słabo na tle innych parkietów Europy.

Giełdy europejskie jednak również nie oparły się wyprzedaży. Głównie przez samą końcówkę. Przez większą część dnia indeksy były nad kreską.

Słaba końcówka sesji w Europie

W ostatnich godzinach tematem numer jeden było oczywiście posiedzenie EBC, a w zasadzie konferencja prasowa po nim, w której Mario Draghi mówił o efektach spotkania. Wiele nowego się nie dowiedzieliśmy, choć widać ewidentnie optymizm wśród bankierów w zakresie siły ożywienia gospodarczego i jego przyszłego wpływu na inflację. To niezależnie od przyszłych ruchów na stopach procentowych dobrze wróży.

EBC nadal zakłada, że stopy będą utrzymane na zerowym poziomie jeszcze przez długi czas. Przynajmniej do zakończenia programu QE. Odpowiedź na pytania o to, kiedy to nastąpi, nie padła. A dodatkowo utrzymano zapis, że skup aktywów może się nawet zwiększyć lub wydłużyć, jeśli będą ku temu przesłanki. Bank pozostawił sobie więc otwartą furtkę do działań w drugiej połowie roku.

Na koniec handlu w Europie obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Spokojnie jest za to na Wall Street, gdzie dopiero minęły dwie godziny sesji.

Większych emocji nie wzbudziły najnowsze dane z USA, choć pretekst był. Mocny spadek wartości indeksu Fed z Filadelfii (odczyt: 19,5 pkt; prognoza: 23,7; poprzednio: 27,6) rekompensowały jednak lepsze od oczekiwań wyniki z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 248 do 233 tys. wobec szacowanych 245 tys. Pozytywny wydźwięk miał też indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board.

_ _Aktualizacja: 13:56

##W EBC bez zmian. WIG20 osuwa się powoli w dół

Zgodnie z oczekiwaniami podstawowe parametry polityki pieniężnej EBC pozostały bez zmian. Na większości giełd utrzymują się zwyżki z pierwszej części handlu. Nieoczekiwanie osłabły za to krajowe blue chipy.

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian. Wciąż więc stopa operacji refinansowych wynosi 0 proc., a stopa depozytowa -0,4 proc. Wciąż też miesięcznie będą skupowane obligacje o wartości 60 mld euro, co nie jest niespodzianką. Dla niektórych obserwatorów zawodem może być za to fakt, że EBC nie usunął wzmianki o możliwości rozszerzenia programu QE w przyszłości, co ma gołębi wydźwięk.

Na razie wyraźnie widać, że nie jest to scenariusz promujący euro, które traci względem dolara. Większej reakcji nie ma na giełdach, gdzie dalej dominują kupujący akcje. Słabiej wypada za to GPW. WIG20 jest w okolicach dziennych minimów około 0,5 proc. pod kreską.

Wsparciem nie okazały się świetne wyniki zaprezentowane przez Ministerstwo Finansów. Po pierwszych sześciu miesiącach roku dochody budżetowe były o 5,9 mld zł wyższe niż wydatki. Dochody wyniosły 176,7 mld zł. To 54,3 proc. założonych w ustawie budżetowej na cały rok. Z kolei wydatki wyniosły 170,8 mld zł, co stanowi 44,4 proc. planowanych w ustawie.

Czwartkowa sesja na giełdach Europy

Wśród blue chipów zdecydowanie wzrosła zmienność względem poranka. Już 3 proc. w górę idzie kurs Energi. Niestety po drugiej stronie, z podobnymi stratami, jest Asseco, Eurocash i BZ WBK. Bilans liczby spółek na plusie i minusie wychodzi mniej więcej na zero, ale bardziej znaczący emitenci są po spadkowej stronie.

To nie koniec emocji na dzisiaj. W zasadzie dopiero się zaczną wraz ze startem konferencji prasowej z udziałem Mario Draghiego. Wciąż więc w kwestii polityki EBC może się jeszcze sporo wyjaśnić, choć na razie akurat GPW zdaje się poruszać we własnym kierunku, niezależnym od innych.

Czekamy też jeszcze na włączenie się do gry Amerykanów. Wraz z rozpoczęciem sesji na Wall Street będziemy już też dysponować najnowszymi danymi z tamtejszej gospodarki.

_ _Aktualizacja: 09:26

##Dzień z bankami. Na razie bez niespodzianek

Bank Japonii nie zmienił parametrów ultraluźnej polityki pieniężnej. Tego samego można spodziewać się po EBC. Oczekujący decyzji inwestorzy pozostają w dobrych nastrojach. Od rana główne indeksy są na plusie.

Od wzrostów rozpoczyna się sesja na warszawskim parkiecie. WIG20 po kwadransie zyskuje około 0,4 proc. Na razie zmienność na poszczególnych blue chipach jest mała, ale co ważne, tylko dwóch emitentów jest na minusie i to w granicach 0,3 proc. Podobnie wygląda sytuacja w całej Europie.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Mamy więc ciągłość, bo środa była udanym dniem dla inwestorów giełdowych. Indeksy niemal wszystkich giełd szły w górę. Zwieńczeniem były nowe historyczne rekordy na Wall Street, gdzie głównym motorem wzrostu są wyniki spółek. Zdecydowana większość dotychczasowych raportów pozytywnie zaskoczyła analityków, przebijając konsensus zarówno w odniesieniu do zysków jak i przychodów.

Do rajdu w górę przyłączyli się azjatyccy inwestorzy. Zarówno w Chinach jak i Japonii notowania świecą na zielono. Układu sił nie zmieniła decyzja ogłoszona po posiedzeniu Banku Japonii, który zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił głównych parametrów polityki pieniężnej.

Takiego samego ruchu można oczekiwać po EBC, który o godzinie 13:45 przekaże informacje o stopach procentowych, a 45 minut później ustami Mario Draghiego uzasadni decyzję. To drugie wydarzenie będzie znacznie ważniejsze, bo mało kto spodziewa się zmian już na dzisiejszym posiedzeniu.

Jakich sygnałów spodziewa się rynek? Opinie są podzielone, bo z jednej strony dane makro wskazywałyby na konieczność zaostrzania stanowiska banku. Z drugiej, sam szef EBC cały czas prezentuje gołębie nastawienie i nie jest w tym odosobniony. Zdaniem ekonomistów PKO BP, sygnałów potwierdzających możliwość decyzji EBC w sprawie redukcji programu QE na posiedzeniu 7 września można oczekiwać dopiero podczas konferencji w Jackson Hole w dniach 24-26 sierpnia.

Oczekując na decyzję EBC poznamy jeszcze przed południem wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. W drugiej części handlu uwaga będzie przekierowana na Stany Zjednoczone, gdzie oprócz cotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych będą publikowane: indeks Fed z Filadelfii i wskaźniki wyprzedzające Conference Board.

Kalendarz makro dla Polski jest tym razem pusty. W związku z tym będą się bardziej przebijać informacje ze spółek. Play poinformował, że popyt popyt w transzy inwestorów indywidualnych około 3-krotnie przewyższył liczbę przydzielonych akcji. Średnia stopa redukcji zapisów złożonych w pierwszym okresie przyjmowania zapisów wyniosła 63,2 proc. Przy drugich zapisach wzrosła do prawie 82 proc.

Serinus przedłuża zawieszenie produkcji w Tunezji w związku z protestami społecznymi. Z kolei szacunkowa wartość przychodów ze sprzedaży zrealizowana przez grupę kapitałową Briju w okresie od stycznia do czerwca 2017 roku wyniosła 50,6 mln zł i była o 85,6 proc. niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W obu przypadkach po pierwszych 15 minutach handlu akcje nie zmieniły swojej wartości.

Tagi: prognoza gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2017

karolswig30 To wpis synonima z godz 11.15 dzisiaj I/kto tu klamie?? Wie ktos co to za indeks??

20-07-2017

karolWiecie moze co znaczy " przeprawic post"?? Jak tu wypisuje sloik warszawski janlew?? Czy u Was tak sie mowi?? Bo ja spotykam sie z tym po/raz … Czytaj całość

20-07-2017

karolCo to znaczy " przeprawilem post" jak/sie wyrazil ponizej geniusz forumowy!! Z jakiej wioski to gwara?? Bo u mnie mowia 'poprawilem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)