Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW: Brakujące ramię

0
Podziel się:

Mimo iż, kończący się tydzień nie przyniósł rozstrzygnięć pozwalających z dużą dozą prawdopodobieństwa ogłosić zwycięstwo popytu, jedno można o nim powiedzieć, to było szalenie ważne 5 sesji.

Mimo iż, kończący się tydzień nie przyniósł rozstrzygnięć pozwalających z dużą dozą prawdopodobieństwa ogłosić zwycięstwo popytu, jedno można o nim powiedzieć, to było szalenie ważne 5 sesji.

Ich wagę można poznać dopiero na wykresie ukazującym sytuację indeksu w przekroju wieloletnim. W tygodniowej kompresji czasowej WIG20 utworzył formację "młota", która bierze swój początek z poziomu 5 letniej linii trendu wzrostowego. Nadzieja na potwierdzenie "młota" tkwi w wykresie dziennym, gdzie indeks toczy potyczkę z oporem na poziomie 3600 pkt. Podczas wczorajszej sesji popyt mimo bardzo sprzyjającego otoczenia rynkowego nie zdołał przełamać oporu.

Dziś rano byki zastały rynki światowe w nastrojach odbiegających od euforii, ale zamknięcia DJIA na plusie w kontekście kiepskich danych makro (wzrost "initial claims" oraz podwojenie się liczby wniosków o zajęcia domów, z powodu nie spłacanych kredytów hipotecznych) było wynikiem całkiem przyzwoitym. Sugestie szefa Fed, iż wkrótce znowu spadną stopy procentowe zrobiły swoje również w Azji, gdzie Nikkei wzrósł jeszcze mocniej bo o 1,1 %. Otwarcie pochodnej w Warszawie wypadło 16 pkt. powyżej wczorajszego zamknięcia, nieco więcej (+0,8%) zyskał WIG20.

Na niewielkich obrotach z pomocą KGH i TPS, posiłkując się lepszą od oczekiwań dynamiką PKB w III kw. rynek już w południe zbliżył się do kluczowego oporu (3600) na odległość 6 pkt. Próby jego przełamania trwały przez kolejne 3 godziny sesji ale zakończyły się bez powodzenia. W końcówce do głosu doszła więc podaż, skoncentrowana głównie na sektorze bankowym, plasując zamknięcie indeksu na poziomie sporo niższym 3545 pkt.

Nadal jednak jest szansa na przełamanie oporu. Nie wykluczone, że przechodzenie bariery 3600 pkt. przyjmie formę najbardziej pożądaną - przynajmniej z punktu widzenia analizy technicznej. Mowa o formacji odwróconego RGR-a, który na wykresie WIG20 jest ukształtowany w około 70 %. Wciąż brakuje prawego ramienia formacji. Być może św. Mikołaj podczas swojego przyszłotygodniowego rajdu uzupełni formację i pomoże w jej realizacji.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)