Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Adamkiewicz
|

Kolejny bank przeczuwa problemy Wall Street

2
Podziel się:

Wszystko brzmi logicznie, a Bank of America nie jest pierwszą instytucją, która zwraca uwagę na wielkie ryzyko wystąpienia korekty na amerykańskim rynku akcji.

Kolejny bank przeczuwa problemy Wall Street
bEIPUsTF

Bank of America (BofA) jest kolejną instytucją finansową, która ostrzega swoich klientów przed kupowaniem akcji na obecnych poziomach. Wcześniej podobne ostrzeżenia wydał między innymi Goldman Sachs i JPMorgan. W swojej rekomendacji BofA przedstawia solidną porcję faktów na poparcie swojej teorii, chociaż nie są to przełomowe odkrycia. Zatem na co zwracają uwagę wielkie banki z Wall Street?

Na pierwszy plan oczywiście wysuwają się wskaźniki wyceny – zdecydowana większość z nich pokazuje, że rynek jest przewartościowany, biorąc pod uwagę historyczne średnie. Tak drogo nie było od okresów poprzedzających kryzys na rynku nieruchomości i bańkę dot.com. BofA ostrzega jednak, że sama wycena akcji nie daje nam wskazówek, jeśli chodzi o czas nastąpienia korekty.

Drugim niepokojącym czynnikiem jest optymizm inwestorów – liczba pozycji krótkich na akcjach zmniejszyła się do poziomu najniższego od roku, natomiast wskaźniki sentymentu urosły do ekstremalnie optymistycznych rejonów.

bEIPUsTH

Trzecim problemem jest oderwanie rynku od gospodarki. Dywergencja między indeksem niespodzianek gospodarczych Citi, a indeksem S&P500 robi się coraz większa. Bank of America słusznie zauważa także rosnący dług spółek amerykańskich przy jednoczesnej stagnacji EBITDA. Jest to niepokojące zjawisko, które w dłuższej perspektywie może przynieść poważne konsekwencje. Oprócz tego bank zauważa, że wrzesień jest statystycznie najgorszym miesiącem dla rynku akcyjnego. Pozostaje także temat wyborów prezydenckich w USA, niepewna sytuacja Chin i niejasne intencje Fed.

Wszystko brzmi logicznie, a Bank of America nie jest pierwszą instytucją, która zwraca uwagę na wielkie ryzyko wystąpienia korekty na Wall Street. W ostatnim czasie takie głosy pojawiają się z każdej strony, także ze strony słynnych inwestorów. Szeroki rynek nie zwraca jednak na to uwagi – liczba pozycji krótkich coraz szybciej spada, rosną natomiast wskaźniki nastroju wśród inwestorów.

Banki centralne stłumiły zmienność na rynku i doprowadziły do tego, że giełda przestała pełnić jakąkolwiek funkcję dla realnej gospodarki. Wyceny spółek przestały dyskontować kondycję gospodarki, a nawet sytuację samych przedsiębiorstw. Prędzej czy później nastąpi koniec tej sytuacji, ale na razie hossa ma się całkiem dobrze.

HFT Brokers

bEIPUsUi
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(2)
Real
5 lata temu
"Banki centralne stłumiły zmienność na rynku i doprowadziły do tego, że giełda przestała pełnić jakąkolwiek funkcję dla realnej gospodarki". Nic dodać nic ująć.
trzeba mieć g...
5 lata temu
W CZASIE GDY AMERYKA WYSZŁA JUŻ NA DACHY DRAPACZY OD 2007 I SIĘGA NIEBA MY NĘDZARZE ZNAD WISŁY LEDWIE TRZYMAMY SIĘ ŚLISKIEGO PARAPETU I ZA CHWILĘ ZNOWU WPADNIEMY DO PIWNICY Z ZIEMNIAKAMI.