Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto nie ma akcji, ten nie ma racji

0
Podziel się:

Tak najkrócej można by skwitować sytuację panującą na wielu giełdach zagranicznych, a szczególnie na Wall Street. W Warszawie bywa różnie. Rekordów co prawda nasze indeksy nie biją, ale trzymają się wysoko.

<b>Roman Przasnyski</b>
<br /><br />
Od lat związany z polskim rynkiem kapitałowym i bankowością inwestycyjną. Były pracownik naukowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i doświadczony dziennikarz.
<b>Roman Przasnyski</b> <br /><br /> Od lat związany z polskim rynkiem kapitałowym i bankowością inwestycyjną. Były pracownik naukowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i doświadczony dziennikarz.

Poniedziałkowa sesja była szóstą z rzędu, gdy WIG20 wyraźnie tracił siły w końcówce notowań. W miniony piątek na zamykającym handel fixingu zdołał się obronić przed spadkiem, poniedziałkowy przyniósł porażkę byków. Symboliczną co prawda, bo spadek wyniósł zaledwie 0,04 proc. Ale symptomatyczną, bo przypieczętowującą całodzienną słabość indeksu. Ta niewielka zniżka postawiła WIG20 do kąta, pospołu ze stojącymi tam już wcześniej Atenami, Stambułem, Bratysławą i Sofią. Po raz drugi z rzędu utrata sił w ostatnich minutach sesji kontrastowała z dobrym lub bardzo, jak na obecne warunki, zachowaniem indeksów na Wall Street. W poniedziałek kontrastowała zresztą z zachowaniem większości giełd. Inwestorzy chyba o naszym parkiecie trochę zapomnieli, o czym świadczą też bardzo niskie obroty. Wczoraj wyniosły one co prawda prawie 950 mln zł, ale wynik podciągnął wzmożony handel akcjami BZ WBK po ogłoszeniu wezwania na nie przez Santandera. Wyskok indeksu średnich spółek też można złożyć na karb wydarzeń jednorazowych,
głównie 9 proc. zwyżki walorów Millennium w reakcji na pogłoski, że jego akcji chce pozbyć się portugalski BCP, posiadacz 65,5 proc. pakietu papierów banku.

Wzrosty i kolejne rekordy na amerykańskim parkiecie z pewnością nie mają charakteru jednorazowego, lecz zdecydowanie ciągły. S&P500 i jego koledzy nie przejmują się już niczym i idą w górę nie dając niedźwiedziom dojść do głosu ani na chwilę. Czekanie na korektę, by kupić akcje nieco taniej jest zajęciem coraz bardziej frustrującym. W poniedziałek S&P500 pokonał 1320 punktów bez żadnego zewnętrznego powodu. Co prawda końcówkę też miał nieco słabszą, ale piątkowy rekord powiększył o kolejne 0,6 proc. w całkiem dobrym stylu.

We wtorek też nie będą mu przeszkadzały żadne informacje makroekonomiczne. Te nadejdą dopiero w czwartek. W środę przemówi szef Fed. I po kilkudniowym świętowaniu do gry wrócą Chińczycy. Dziś na większości azjatyckich parkietów indeksy traciły na wartości. Jednym z nielicznych wyjątków był Nikkei, który zyskał 0,4 proc. Wypada liczyć, że w Warszawie byki będą chciały choć częściowo zatrzeć kiepskie wrażenie z kilku ostatnich sesji.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)