Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Jerzyk
|

Nie ma koalicji - są spadki

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a głównym czynnikiem, który wpłynął na postawę inwestorów były doniesienia o zerwaniu rozmów w sprawie tworzenia koalicji rządowej przez PO.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a głównym czynnikiem, który wpłynął na postawę inwestorów były doniesienia o zerwaniu rozmów w sprawie tworzenia koalicji rządowej przez PO.

Fakt, ten negatywnie odcisnął się na rynku walutowym, gdzie rano złoty silnie się osłabił, jednakże później zdołał odrobić część strat. Dodatkowo kupującym nie sprzyjała sytuacja na giełdach zagranicznych jak również wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Największy spadek indeksy odnotowały na otwarciu sesji, a dalsza jej część upłynęła pod znakiem oscylacji w ograniczonym zakresie. Kupujący bronili wsparć wynikających z lokalnych minimów z ubiegłej środy i poziomy te zostały utrzymane, a zamknięcie nastąpiło w górnym przedziale wahań. Nie zmienia to faktu, iż wymowa sesji jest negatywna, jednakże krótkoterminowy trend spadkowy nie został dziś potwierdzony, co z kolei daje nadzieje na kolejną fale wzrostową na najbliższych sesjach.

Zdecydowana większość spółek odnotowała dziś spadek, a w największym stopniu do spadku przyczyniły się dziś walory PKN Orlen, które straciły ponad 3%. Sytuacja wydaje się dość tajemnicza bowiem, od kilku dni widać wyraźne próby odwrócenia tendencji na rynku surowca, co w połączeniu z prawdopodobnymi dobrymi wynikami za III kw. winno mobilizować kupujących. Ponad 2% straciły również akcje BRE, Netii i Softbanku. Nieznaczny wzrost odnotowały jedynie akcje BZ WBK S.A.

Na szerokim rynku najwięcej traciły akcje niedawnych liderów, czyli Biotonu i PC Guard. Tym nie mniej należy zwrócić uwagę, iż kilka spółek wyłamało się z ogólnego trendu. Najwięcej, bo blisko 15% zyskały akcje Mostostalu Płock, a motywem dla kupujących była perspektywa wypłaty kolejnej dużej dywidendy. Blisko 10% zyskał Mostostal Zabrze, jednakże w tym przypadku trudno jest się doszukać racjonalnego wytłumaczenia. Kształtowanie się koniunktury na rynku na najbliższych sesjach będzie w dalszym ciągu uzależnione od rozwoju scenariuszy na krajowej scenie politycznej jak również od sytuacji na głównych parkietach na świecie. Krótkoterminowo myślę, że jest spora szansa na kolejny ruch w rejon ostatniego lokalnego maksimum, tym nie mniej w nieco dłuższej perspektywie potencjał spadkowy nie jest jeszcze wyczerpany.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)