Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
22.04.2005 17:53

Nie udało się odrobić strat z początku tygodnia

Miniony tydzień zakończył się spadkiem indeksów, na co największy wpływ miało pogłębienie tendencji spadkowej na giełdach amerykańskich. Mimo, wzrostów w końcówce tygodnia strat nie udało się odrobić, co wskazuje na pewną podaż i sugeruje test środowych minimów na początku nadchodzącego tygodnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najlepsze wrażenie w gronie największych spółek pozostawiły akcje PKN oraz MOL-a, w czym pomagały zwyżkujące ceny ropy naftowej. Dodatkowo w przypadku PKN na zainteresowanie inwestorów zakupami mogła wpłynąć zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie większościowego pakietu akcji czeskiego Unipetrolu. Kosmetyczny wzrost w skali tygodnia odnotowały również akcje Dębicy, Świecia oraz Computerlandu. Tym nie mniej przeważająca liczba spółek zniżkowała, a najsilniej straciły akcje Prokomu oraz TPSA. W przypadku pierwszej ze spółek do spadków zapewne przyczyniła się informacja o zmniejszeniu zaangażowania przez inwestorów zagranicznych. Natomiast TPSA odnotował silny spadek po tym jak spółka poinformowała o zawarciu umowy o wykorzystywanie marki Orange przez operatora sieci komórkowej PTK Centertel. Inwestorzy negatywnie odebrali poziom opłat, które PTK Centertel będzie ponosił z tego tytułu, które zostały ustalone na 1,6% przychodów spółki przez okres 10 lat. W skali tygodnia akcje spadły o ponad 6%.

Na szerokim rynku zainteresowaniem cieszyły się akcje, wybranych mniejszych spółek. Szlagierem okazały się papiery Elektromontażu Warszawa, które zyskały prawie 50%. Silne wzrosty odnotowały papiery, które w ostatnich tygodniach najwięcej zniżkowały czyli ENAP oraz Próchnik. Na drugim biegunie znalazły się akcje spółek, które handlują metalami, bowiem duże spadki odnotowały walory Stalprofilu i Impexmetalu. Spółki te nie podawały informacji, które uzasadniałyby tak dużą skalę spadku.

W nadchodzącym tygodniu wydarzeniem będzie bez wątpienia posiedzenie RPP oraz kolejne wyniki finansowe spółek. W związku z tym, iż jest to ostatni tydzień miesiąca tradycyjnie należy brać pod rozwagę możliwość zakupów akcji przez inwestorów instytucjonalnych.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Dom Maklerski BZ WBK
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz