Notowania

dziś w money
02.10.2008 16:56

Niepokojące dane z USA

Spokojny z początku przebieg notowań zakończył się mocną przeceną indeksów. Głównym powodem były słabe publikacje makroekonomiczne, które napłynęły ze Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sesja na GPW rozpoczęła się od niewielkich wzrostów. Spokojny z początku przebieg notowań zakończył się mocną przeceną indeksów. Głównym powodem były słabe publikacje makroekonomiczne, które napłynęły ze Stanów Zjednoczonych.

Utrzymujące się na początku dnia pozytywne nastroje związane były z przyjęciem planu Paulsona przez Senat. Decyzja ta nie uspokoiła jednak rynków, ponieważ ostatecznie musi być zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów, która podejmie decyzję w piątek. Wyczekiwanie inwestorów na jutrzejszy rozwój wydarzeń w USA sprawiło, że wpływ na nastroje na warszawskim parkiecie miało zachowanie innych europejskich parkietów, które w trakcie sesji systematycznie słabły.

Na GPW spośród dużych spółek, podobnie jak wczoraj, najwięcej traciły akcje spółki KGHM, co miało związek ze spadkiem cen miedzi. Najlepiej w trakcie dnia prezentowały się natomiast akcje spółki TVN, które zyskały dzisiaj ponad 2%. Na plusie sesję zakończyły także akcje banków BZWBK oraz PKO BP.

Brak kolejnych rozstrzygnięć dotyczących sektora finansowego sprawił, że inwestorzy zwrócili swoją uwagę w stronę publikacji makroekonomicznych. Po południu Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych, które zgodnie z oczekiwaniami pozostały na niezmienionym poziomie i nie wpłynęły na rynek akcji. Odwrotnie niż dane o liczbie bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu, których liczba wyniosła aż 497 tys. (prog. 480 tys.), co okazało się fatalnym zaskoczeniem.

W obliczu pogarszających się nastrojów oraz niepokojących doniesień z amerykańskiego rynku pracy, indeksy zaczęły mocno tracić na wartości. Kolejne dane o zamówieniach przemysłowych w sierpniu w Stanach Zjednoczonych opublikowane po rozpoczęciu sesji na Wall Street, także były gorsze od rynkowych oczekiwań. Przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych indeks WIG20 zakończył sesję spadkiem o 1,86%, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 straciły 1,51% i 0,84%. Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 800 mln złotych.

Po dwóch dniach wzrostów można było się spodziewać osłabienia na GPW. Taki scenariusz był widoczny na naszym parkiecie w czwartek, indeks WIG20 tracił równie szybko, jak rósł w ostatnim czasie. Zachowanie GPW pokazuje, że każdy dzień może przynieść mocne wahania w każdą stronę i nie należy przywiązywać wagi do wyników kolejnych sesji. Inwestorzy są mocno zdezorientowani i oczekują na jutrzejszy rozwój wydarzeń w Stanach Zjednoczonych dotyczący przyjęcia Planu Paulsona przez Izbę Reprezentantów. Wynik głosowania powinien wpłynąć na rynkowe nastroje i wyznaczyć trend na najbliższy tydzień.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
GoldFinance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz