Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Pod nieobecność polskich inwestorów Europa pogłębia straty

0
Podziel się:

Jak przebiegała sesja na rynkach akcji? Przeczytasz o tym w komentarzu Money.pl.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Przerwa w handlu na GPW najprawdopodobniej uchroniła inwestorów przed dalszymi spadkami cen akcji. Na parkietach europejskich wciąż dominują sprzedający. Kompletnie inne nastroje panują za to na Wall Street, gdzie indeksy odrabiają poniedziałkowe straty.

Początek wtorkowej sesji zapowiadał kontynuację wyprzedaży akcji. Na taki scenariusz nieco wcześniej przygotowały notowania w Azji gdzie najważniejsze indeksy takie jak Nikkei i Hang Seng straciły na wartości odpowiednio 0,41 i 0,49 procent.

Kupującym ponownie nie sprzyjały dzisiejsze dane makroekonomiczne. O godzinie 11:00 poznaliśmy niemiecki indeks instytutu ZEW. Spadł on w kwietniu do 36,3 punktów zaskakując przy tym analityków, którzy prognozowali spadek do 42 punktów z 48,5 w marcu. Z czasem jednak indeksy zaczęły odrabiać straty i na niecałą godzinę przed otwarciem Wall Street francuski CAC40, niemiecki DAX i włoski FTSE MIB wyskoczyły nawet nad kreskę.

Notowania głównych europejskich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Końcówka jednak należała do sprzedających, a główne indeksy znalazły się około 0,6 procent pod kreską. Dziwi to tym bardziej, że na Wall Street panują jak do tej pory wyśmienite nastroje.

Zakupy napędziły pozytywnie zaskakujące informacje. Nieoczekiwanie wzrosła liczba rozpoczętych budów domów w USA, co potwierdza odradzający się po kryzysie rynek nieruchomości. Wyższa od prognoz okazała się także produkcja przemysłowa, która w skali miesiąca zanotowała 0,4-procentowy wzrost.

Po ponad 2 godzinach handlu S&P500 zyskuje 1,1 procent. Około 0,9 procent nad kreską jest natomiast Dow Jones.

Główne indeksy Wall Street odrabiają straty z poniedziałku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Chętnie kupowane są przede wszystkim papiery Coca-Coli, której akcje drożeją blisko 5 procent. Koncern opublikował dziś raport za I kwartał, w którym zysk na akcję wyniósł 46 centów, co jest wynikiem lepszym zarówno od oczekiwań analityków jak i poprzedniego raportu. Nie zawiodły także Johnson&Johnson oraz Goldman Sachs. Ich wyniki także zaskoczyły na plus.

GPW dziś zamknięta. Co się dzieje na europejskich rynkach akcji?

Maciej Rynkiewicz, godz. 12:00

Dziś parkiet przy ulicy Książęcej jest nieczynny. Giełda podsumowuje pierwszą sesję z użyciem nowego systemu transakcyjnego Universal Trading Platform (UTP). Tymczasem sporo dzieje się na zachodnich rynkach akcji.

Zdaniem giełdy, system UTP wystartował bez zastrzeżeń. Notowania przebiegły zgodnie z nowym harmonogramem, a zamknięcie sesji odbyło się bez zakłóceń. GPW podała również, że całkowita wartość obrotu akcjami wczoraj wyniosła ponad 750 milionów złotych, a inwestorzy zawarli w sumie ponad 50 tysięcy transakcji.

GPW dzisiaj podsumowuje wyniki i wyciąga wnioski, tymczasem pełną parą działają rynki akcji w Europie. Dzisiejszy handel przebiega raczej pod dyktando sprzedających - najważniejsze indeksy są kilkadziesiąt punków bazowych poniżej wczorajszego zamknięcia. Niemiecki DAX traci około pół procent, podobnie francuski CAC40. Przed spadkami bronią się inwestorzy na Węgrzech.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Słabsze nastroje giełdowych graczy w Europie to efekt publikacji indeksu instytutu ZEW, który mierzy nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych odnośnie sytuacji niemieckiej gospodarki. Okazało się, że indeks spadł w kwietniu do poziomu 36,3 względem 48,5 punktu miesiąc wcześniej. Rynkowe oczekiwania wahały się na wysokości 42 punktów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)