Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska wśród liderów wzrostu gospodarczego

0
Podziel się:

Inwestorzy kupują z powodu plotek dotyczących osiągnięcia kompromisu, a następnie sprzedają z powodu zanegowania tych plotek.

Polska wśród liderów wzrostu gospodarczego
(Investio)

Jak długo nie będzie porozumienia między Grecją a jej kredytodawcami, tak długo inwestorzy kupować będą z powodu plotek dotyczących osiągnięcia kompromisu, a następnie sprzedawać z powodu zanegowania tych plotek. A po postępach dotychczasowych negocjacji widać, że na rozwiązanie tej sprawy będziemy czekać do ostatnich godzin ostatecznego terminu.

Miniony tydzień nie rozpieszczał pod względem danych makroekonomicznych, zarówno z kraju jak i zza granicy. Jeżeli chodzi o Europę, w poniedziałek dowiedzieliśmy się że produkcja przemysłowa w Niemczech w maju przyspieszyła, a nadwyżka w bilansie handlowym tego kraju urosła do niemal rekordowych poziomów.

We wtorek z kolei Eurostat potwierdził wzrost gospodarczy w strefie euro i całej Unii Europejskiej w pierwszym kwartale tego roku na poziomie 0,4 proc. kwartał do kwartału w obydwu wspólnotach. W całym zestawieniu Polska znalazła się na czwartym miejscu, za Czechami, Rumunią i Cyprem, ze wzrostem w ujęciu kwartalnym na poziomie 1 procenta, jednak co znamienne, Francja potwierdziła swoją lepszą od Niemiec kondycję i uplasowała się 7 miejsc przed naszym zachodnim sąsiadem.

W tym tygodniu poznaliśmy także dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, która zaskoczyła pozytywnie zarówno w przypadku ogólnego odczytu, jak i jego bazowej formy. Z danych tamtejszego urzędu statystycznego wynika, że sprzedaż detaliczna wzrosła w maju szybciej niż oczekiwano, bo o 1,2 procenta, a analityków zaskoczył również odczyt bazowy, który wskazał 1-procentowy miesięczny wzrost.

Z powodu małej ilości danych gospodarczych w kalendarzu ekonomicznym, rynki finansowe zdominowane zostały naturalnie przez temat Grecji. Choć w tej kwestii ostatecznie nic się nie zmieniło - wciąż nie ma porozumienia, a my słyszymy jedynie o tym jak do zawiązania współpracy jest blisko lub daleko, zależnie, z którego obozu wydany zostaje komunikat - to każda z plotek odciskała piętno na notowaniach europejskich indeksów.

W tym tygodniu, z powodu przeciągających się negocjacji agencja S&P obniżyła długoterminowy rating Grecji do poziomu potrójnego C i przyznała, że jeżeli porozumienie nie zostanie osiągnięte, to Grecja ogłosi bankructwo w ciągu następnych 12 miesięcy.

Głównym problemem jest naturalnie zgodność jeżeli chodzi o jakość i intensyfikacje reform, Grecja zdaje sobie jednak sprawę, że wypełnienie poleceń Troiki wpędzi kraj w jeszcze większą recesję. Stąd też opór partii, która obiecywała zrzucenie jarzma kredytodawców, pozostaje silny, czemu nie można się dziwić.

Polska gospodarka radzi sobie znacznie lepiej niż giełda

Nie licząc dymisji wywołanych opublikowaniem materiałów dotyczących Afery taśmowej, w przypadku polskiej gospodarko warto zwrócić uwagę jedynie na wspomnianą wcześniej publikację Eurostatu, dotyczącą wzrostu gospodarczego w Europie. Biorąc pod uwagę wzrost roczny, Polska z odczytem na poziomie rewelacyjnych 3,5-procenta znajduje się na trzecim miejscu w całej Unii Europejskiej, w dodatku jako jedyna utrzymuje tak pozytywną dynamikę wzrostu PKB od ostatnich 4 kwartałów.

Taka informacja to jednak o wiele za mało, aby powstrzymać główny warszawski indeks od dalszej utraty wartości. WIG20 kontynuował w tym tygodniu słabą serię, notując jedynie dwie wzrostowe sesje w ciągu ostatnich 3 tygodni. Indeks przebił się przez strefę wsparcia 2370-2400 a po jednodniowym odreagowaniu w jej okolice inwestorzy zareagowali dalszą sprzedażą akcji. WIG20 niestety porusza się podobnie, jak indeks giełdowy liczony dla giełd krajów rozwijających się, a ten również prezentuje bardzo słabą kondycję.

Najważniejsze informacje z polskich [spółek](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/spolki-8211;-rodzaje-wady-i-zalety,135,0,2415751.html)

TVN zostanie wycofany z GPW. Nowy właściciel firmy, spółka Scripps Networks Interactive ogłosiła wezwanie na sprzedaż akcji - obecnie chce zwiększyć swój udział w akcjonariacie do 66 proc. a docelowo do 100 proc. i wycofać akcje z obrotu giełdowego. Obecnie, SNI posiada 52,7 proc. wszystkich akcji TVN. Taki ruch ma pozwolić obu firmom w pełni wykorzystać strategiczne możliwości rozwoju w Polsce i w regionie.

W tym samym czasie TVN zadecydował o rozwiązaniu umowy o współpracy z Orange Polska. Nie wpłynie to jednak na ich kooperację w zakresie dostarczania treści telewizyjnych, jako że platforma satelitarna NC+ działa na podstawie odrębnych porozumień.

Firmie CD Projekt wystarczył jeden dzień oficjalnej sprzedaży Wiedźmina #, aby w pełni odrobić koszty, jakie zostały poniesione przez ostatnie trzy lata, aby tę grę stworzyć. Przez pierwsze 2 tygodnie sprzedanych zostało 4 mln egzemplarzy, a gra okupuje pierwsze miejsca na listach sprzedaży w wielu krajach.

PKP Cargo zamierza zdobyć kontrakt na dowożenie do dwóch warszawskich elektrociepłowni należących do PGNiG ponad milion ton węgla kamiennego. Oferty spółki kolejowe składać mogą do 29 czerwca, a zamówienie ma zostać zrealizowane między październikiem tego roku, a marcem 2017 roku.

PCC Rokita po raz trzeci wyemituje obligacje. KNF zatwierdził już prospekt emisji, która opiewa na 200 mln złotych. Duża część tej kwoty przeznaczona zostanie na inwestycje, jako że PCC Rokita zamierza zainwestować w tym roku niemal 130 mln złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)