Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie bluechipy podają wyniki

0
Podziel się:

Zeszły tydzień zakończyliśmy lekkim minusem. Wynik wyborów w USA nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć.

Polskie bluechipy podają wyniki
bELiKEUR

Zeszły tydzień zakończyliśmy lekkim minusem. Wynik wyborów w USA nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć. W piątek inwestorów lekko trapiły problemy Grecji z otrzymaniem kolejnej transzy pomocy. Najprawdopodobniej rozstrzygnięcie tej kwestii poznamy jeszcze w tym tygodniu. Dziś uwaga rodzimych inwestorów skupi się na wynikach naszych bluechipów.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 0,6 proc., kończąc tym samym tydzień przeceną o 0,8 proc. Indeks nadal pozostaje powyżej poziomu 2300 pkt., zatem konsolidacja trwa w najlepsze. Już o poranku poznaliśmy wyniki PGNiG. Spółka odnotowała 66 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2012 roku wobec 319 mln zł zysku rok wcześniej.

Wynik jest lepszy od konsensusu rynkowego, który wynosił 61 mln zł straty. Strata operacyjna na poziomie grupy wyniosła 25 mln zł wobec 333 mln zł zysku rok wcześniej. Decydujący wpływ na wynik operacyjny grupy miała strata w segmencie „obrót i magazynowanie”, która narastająco za 9 miesięcy wyniosła 1,8 mld zł.

bELiKEUT

Znamy już również wyniki naszego miedziowego giganta. Jednostkowy zysk netto KGHM w trzecim kwartale 2012 roku wyniósł 1,12 mld zł wobec 3,20 mld zł rok wcześniej. Zysk netto jest zgodny z konsensusem na poziomie 1,10 mld zł. Zysk operacyjny KGHM w III kw.

Wyniósł 1,49 mld zł wobec 3,68 mld zł rok wcześniej, prognoza rynkowa wynosiła 1,51 mld zł. Pozostała działalność operacyjna zamknęła się w III kw. Stratą w wysokości 8.625 tys. zł, co oznacza pogorszenie wyniku tej działalności w relacji do zrealizowanego w III kw. 2011 roku o 1.318.361 tys zł, głównie na skutek zmiany wyniku z tytułu różnic kursowych oraz wyceny i realizacji instrumentów pochodnych.

W piątek nastroje na rynkach psuły pogłoski o kłopotach z uruchomieniem kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Wygląda jednak na to, że Grecy w końcu postanowili wziąć się do pracy. W zeszłą środę grecki parlament zatwierdził program oszczędnościowy, który do 2016 roku pozwoli zaoszczędzić 13,5 mld EUR.

Dziś w nocy uchwalono również w Atenach budżet oszczędnościowy na przyszły rok, czyniąc tym samym spory krok w kierunku odmrożenia wartej 31,5 mld EUR transzy pomocy. Gdyby jednak europejscy politycy spóźniali się z jej wypłatą 16 listopada, to już jutro Grecy zaoferują swoje 4 i 13-tygodniowe bony o łącznej wartości 3,125 mld EUR. Jeszcze dziś o 17-tej naszego czasu ministrowie finansów strefy euro spotykają się w Brukseli, aby omówić sytuację finansową Grecji.

bELiKEUZ

Nad ranem na rynki dotarły również nocne dane z Japonii. Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w III kw. o 3,5 proc. w ujęciu rocznym, wobec wzrostu w II kw. o 0,3 proc. Analitycy spodziewali się spadku PKB o 3,4 proc. W ujęciu kwartalnym PKB Japonii spadł w III kw. o 0,9 proc., podczas gdy w II kw. Wzrósł o 0,1 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się właśnie spadku o 0,9 proc. Japoński Nikkei zareagował na te dane spadkiem o 0,9 procent.

Mimo wszystko dzisiejszą sesję powinniśmy rozpocząć w niezłych nastrojach. Tuż przed godziną dziewiątą naszego czasu kontrakt na S&P500 zwyżkuje o 0,2 proc., kurs EUR/USD nadal okupuje poziom 1,27 USD, kurs ropy zwyżkuje o 0,4 proc. Dzisiejsze kalendarium jest praktycznie puste, zatem głównym motywatorem działań będą dziś wyniki spółek z naszego parkietu.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

bELiKEVu
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)