Notowania

giełda
29.11.2017 09:31

Postęp ws. Brexitu i ustawy podatkowej

Choć środowy poranek na rynku polskiej waluty jest dość spokojny, to z pewnością nie można tak powiedzieć o wczorajszym popołudniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(XTB / materiały prasowe)

Choć środowy poranek na rynku polskiej waluty jest dość spokojny, to z pewnością nie można tak powiedzieć o wczorajszym popołudniu, zwłaszcza w przypadku funta szterlinga oraz amerykańskiego dolara. Złoty osłabił się w stosunku do obydwu tych walut, co było podyktowane najnowszymi doniesieniami politycznymi. Z kraju poznaliśmy zaś dane dotyczące wykonania budżetu po 10 miesiącach, które pokazały w dalszym ciągu nadwyżkę.

Wczorajsze późne popołudnie należało zdecydowanie do brytyjskiego waluty, która mocno zyskała po doniesieniach ze strony lokalnych gazet, iż Wielka Brytania miała się ugiąć przed żądaniami Unii Europejskiej w sprawie tzw. rachunku rozwodowego. Według Daily Telegraph Brytyjczycy mięliby się zgodzić na zapłatę około 50 mld euro, co byłoby sumą mniejszą od tejże proponowanej przez Brukselę na poziomie 60 mld euro. Choć z pozoru decyzja ta wydaje się kosztowna dla wychodzącej ze wspólnoty Wielkiej Brytanii, to pozwala ona kontynuować negocjacje z jednoczesnym przejściem do drugiego ich etapu.

Przypomnijmy, że wcześniej strona europejska ustaliła dzień 4 grudnia jako okres, do którego musi zostać wypracowany znaczący postęp w całej sprawie, by uniknąć zawieszenia rozmów na kolejne tygodnie. Oficjalne rozpoczęcie kolejnej fazy negocjacji ma mieć miejsce na najbliższym szczycie unijnym w dniach 14-15 grudnia.

Z drugiej strony wczoraj mocniej zyskał również dolar wraz z amerykańską giełdą, co było pokłosiem przegłosowania przez Komisję Senacką projektu ustawy zmieniającej system podatkowy w Stanach Zjednoczonych. Trzeba jednak podkreślić, że stosunek głosów wyniósł 12-11 co tylko wskazuje, że głosowanie w Senacie, które ma odbyć się już jutro, z pewnością nie będzie należało do najłatwiejszych.

Przypomnijmy, że wersja senackiej ustawy różni się od tej uchwalonej przez Izbę Reprezentantów, więc nawet jej przegłosowanie nie będzie jeszcze jednoznaczne z rychłym wdrożeniem jej w życie. Dopiero w momencie, kiedy obydwie izby Kongresu wypracują wspólną wersję, wówczas będzie ona mogła trafić do podpisu prezydenta Donalda Trumpa.

Poza tym warto również wspomnieć o wczorajszym raporcie Ministerstwa Finansów dotyczącym wykonania budżetu po 10 miesiącach. Po październiku budżet centralny zanotował nadwyżkę na poziomie 2,67 mld zł w porównaniu z nadwyżką równą 3,78 mld zł po wrześniu. Z kolei skumulowane dochody z podatku VAT po dziesięciu miesiącach już przekroczyły poziom z całego roku z poprzednich kilku lat.

W kalendarzu makro warto dzisiaj zwrócić przede wszystkim uwagę na wstępne dane inflacyjne z Niemiec oraz drugi odczyt PKB USA za trzeci kwartał. O godzinie 8:55 za dolara płacono 3,5310 złotego, za euro 4,1905 złotego, za funta 4,7365 złotego zaś za franka 3,5900 złotego.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2017

synonimNieźle tąpnęło na wig20 To pewnie ten Mikołaj jedzie, co go tak ZT zapowiadał ZT 2017-11-16 22:24 Czyż nie czas zastanowić się nad zbliżającym się … Czytaj całość

29-11-2017

synonimNa emergingach już sypanie, Turcja wczoraj -2,7%, dziś zero odbicia, jak zwykle z mniej płynnych śmieci wychodzą wcześniej przed końcem roku Miało … Czytaj całość

29-11-2017

synonimBitcoiniarz już sika po nogach bo tulipan kosztuje po 10 tysi. Nikt normalny nie płaci tyle nawet za numizmatyczne białe kruki ale oczywiście żadnej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)