Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Powolna realizacja zysków

Powolna realizacja zysków

Otwarcie tego miesiąca przebiegało na GPW pod znakiem szampańskich nastrojów, ale już od kolejnej sesji postępuje na rynku pewna realizacja zysków. Dzisiaj widać było kontynuację tego zachowania, z jednoczesnym dalszym pozytywnym wyróżnieniem po stronie wybranych spółek budowlanych, a szczególnie Polimex'u.

Ostatnie dni na rynku globalnym stoją pod znakiem rosnących szans na przeszłotygodniową podwyżkę stóp procentowych w USA. W piątek w podobnym tonie powiadała się Janet Yellen, co oznacza, że wzrost kosztu pieniądza jest niemalże przesądzony i tylko słabsze piątkowe dane z rynku pracy mogłyby odłożyć i tak nieubłagany proces zacieśniania polityki monetarnej. Inwestorzy wydają się z tym faktem pogodzeni, ale niepewność związana z wyczekiwaniem decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie jest pomocna, szczególnie że narosłe w ostatnich tygodniach zyski kuszą do pewnej realizacji.

Do zniżek zachęcało również słabsze zachowanie miedzi czy obniżenie przez Chiny celu odnośnie tegorocznego wzrostu gospodarczego. Na arenie europejskiej klimat dodatkowo popsuła wiadomość o potężnej emisji akcji planowanej przez Deutsche Bank. Lokalnie z kolei chłodniej, niż miało to miejsce w przypadku innych banków, przyjęto wyniki podane przez PKO BP oraz Millennium Bank. Jedynie informacja z największego polskiego banku, że chce być w stanie wypłacić dywidendę z ubiegłorocznego zysku, została w połowie sesji przyjęta zwyżkami cen akcji.

Wzrosty do końca notowań się jednak nie utrzymały i gorsze nastroje wraz ze słabszą popołudniową postawą rynku amerykańskiego odbiły się echem również w Warszawie. Ostatecznie indeks WIG20 stracił 0,7 proc. i po raz kolejny przybliżył się do poziomu 2200 pkt.

Gorszym nastrojom oparły się jedynie mniejsze spółki, w gronie których pozytywnie wyróżniają się zapomniane przez długi okres czasu przedsiębiorstwa budowlane. Kolejną sesję z rzędu prawdziwą gwiazdą był Polimex, którego akcje przy największych na rynku obrotach zdrożały o ponad 30 proc. Ciężko jest wskazać powód tej euforycznej fali zakupów poza trwająca hossą, która w dojrzałej fazie oznacza się poszukiwaniem zapomnianych wcześniej spółek, jako atrakcyjnych celów inwestycyjnych.

DM BOŚ

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
Rob
2017-03-06 17:48
Ciężki znaleść powód dla których rośnie polimex?
Ja zna klika lub więcej skąd się koleś wziąłeś???
Z warzywniaka???chyba wiem nie masz akcji