Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Puchałka: Indeks WIG20 nadrabia zaległości

0
Podziel się:

Komentarz analityka do sytuacji na warszawskiej giełdzie.

Puchałka: Indeks WIG20 nadrabia zaległości

Po skutecznej obronie przez indeks WIG20 technicznego wsparcia na poziomie 1.750 pkt., na rynek dużych spółek wyraźnie wrócił optymizm.

Inwestorzy doważają w portfelach akcje blue chips, nadrabiając tym samym zaległości wobec segmentu małych i średnich spółek. Wczoraj na szczególne uznanie zasługują walory PKO BP (+4,53%) i KGHM (+2,91%).

Indeks WIG20 zgodnie z naszymi oczekiwaniami realizuje scenariusz podejścia do strefy 1.800-1.820 pkt. Teraz uwaga graczy w większym stopniu skupiona będzie na koniunkturze zewnętrznej. Można założyć, że jeżeli sentyment na świecie nie pogorszy się, indeks WIG20 już teraz przekroczy najbliższy techniczny opór (1.820 pkt.). Alternatywnym scenariuszem jest jeszcze jeden test poziomu 1.750 pkt. (z jego głębokim naruszeniem). Wówczas rynek nabrałby rozpędu potrzebnego do pokonania silnych stref podażowych.

Konsolidacja na wykresie indeksu WIG

Główny indeks GPW obrazujący koniunkturę na szerokim rynku akcji na koniec I kw. br. zameldował się na poziomie 49,0 tys. pkt. Po nieudanej próbie przekroczenia tego oporu, co miało miejsce w kwietniu br., w II kw. br. doszło korekcyjnego cofnięcia. Teraz mamy podobną sytuację. Indeks WIG w połowie sierpnia br. ponownie dotarł do poziomu 49,0 tys. pkt. i po krótkiej korekcie do 47,0 tys. pkt., przystępuje obecnie do drugiej próby przebicia się na nowe maksima. Sytuacja gospodarcza naszego kraju sprzyja pozytywnemu scenariuszowi. Niewykluczony jest jednak jeszcze jeden test poziomu 47,0 pkt. (łącznie z jego głębokim naruszeniem).

Wówczas z rynku zostanie zdjęta tzw. „gorąca podaż”, co pozwoli na skuteczny atak na techniczne opory. W krótkim terminie ważnym wydarzeniem dla polskich aktywów, będzie piątkowa decyzja agencji Moody's nt. ratingu.

W USA wybory prezydenckie w tle danych makro

Indeks S&P500 już drugi miesiąc konsoliduje tuż pod strefą 2.180-2.200 pkt. Na rynku brakuje wyraźnych impulsów do kontynuacji trendu wzrostowego. Jednocześnie rynek nie poddaje się większej korekcie spadkowej. W tle rozgrywa się kampania prezydencka. Do wyborów pozostało już tylko 2 miesiące. Obecnie szanse obu kandydatów (Clinton, Trump) wyrównały się. Wcześniej sądzono, że wybór Hillary Clinton będzie sprzyjał rynkom, natomiast kontrowersyjny Donald Trump zaszkodzi giełdzie. W krótkim terminie mamy jeszcze dzisiejsze posiedzenie EBC. Inwestorzy liczą na kolejną porcję luzowania w postaci przedłużenia skupu aktywów.

CCC – utrzymują się wysokie marże na sprzedaży

CCC ocenia, że przy pozytywnych trendach marża brutto na sprzedaży w 2016 roku może być porównywalna z 2015 rokiem - poinformował Piotr Nowjalis, wiceprezes spółki.

Komentarz: W I półroczu 2016 roku marża brutto na sprzedaży CCC obniżyła się o 1,7 p.p. do 52,6 proc. W samym II kwartale marża wzrosła o 2,2 p.p. do 54 proc. Zarząd zakładał, że w całym 2016 r. marża na sprzedaży obniży się o ok. 1 punkt procentowy. Jednak po dobrej sprzedaży w II kw. oraz wysokich marżach jesiennych zanotowanych w sierpniu br., spółka oczekuje, że w całym roku poziom marżowości nie ulegnie pogorszeniu. Kurs spółki konsoliduje ponad poziomem 180 zł. Po ewentualnej korekcie do linii trendu (170 zł), można spodziewać się kontynuacji pozytywnych tendencji.

Kopex – podpisany program restrukturyzacji zapewni spółce finansowanie

Kopex podpisał porozumienie w zakresie kluczowych warunków restrukturyzacji zadłużenia finansowego spółki i jej wybranych firm zależnych - podał Kopex w komunikacie.

Komentarz: Spółki produkujące maszyny górnicze mają za sobą trudny okres. Wyraźny spadek zamówień ze strony kopalń, naruszył strukturę bilansu i spowodował kłopoty z płynnością finansową. Jednak sytuacja Kopexu stopniowo poprawia się i ryzyko upadłości wyraźnie oddaliło się. Po kilku miesiącach negocjacji, wczoraj podpisano kluczowe warunki restrukturyzacji zadłużenia. Kolejnym etapem na drodze zmian może być połączenie z branżowym Famurem.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)