Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Rozpędzony rynek małych i średnich spółek

0
Podziel się:

Zwyżka indeksu WIG20 nie była jednak łatwa. Sporym obciążeniem dla barometru blue chips była wczoraj energetyka.

Rozpędzony rynek małych i średnich spółek

Warszawska giełda w ślad za innymi europejskimi parkietami, optymistycznie zareagowała na „gołębi” wydźwięk środowego komunikatu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Indeks WIG20 wrócił ponad poziom 1.750 pkt., jednak bohaterem sesji był indeks mWIG40, który zyskał najwięcej, bo 1,49 procent ustanawiając nowe maksima cenowe.

Zwyżka indeksu WIG20 nie była jednak łatwa. Sporym obciążeniem dla barometru blue chips była wczoraj energetyka. Ponownie karty rozgrywała polityka, a konkretnie zapowiedź podwyższenia wartości nominalnych we wszystkich spółkach energetycznych (łącznie z PGNiG)
. Oficjalnym celem jest wzmocnienie aktywów, jednak Skarb Państwa chce w ten sposób zrealizować swój cel w postaci zasilenia kasy państwa kwotą podatku od tej transakcji (zamiast dywidendy dla wszystkich akcjonariuszy). Niemniej jednak indeksowi WIG20 udało się wrócić ponad poziom 1.750 pkt. i przetestować spadkową linię trendu (1.770 pkt.).

Nowe maksima indeksu średnich spółek

Kolejny cios w sektor energetyczny i ponowny wzrost ryzyka inwestycyjnego wśród spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa osłabia rynkowy sentyment wobec walorów z indeksu WIG20 i kieruje wolny kapitał szczególnie w stronę segmentu średnich spółek. W konsekwencji indeks mWIG40 wyznaczył w czwartek nowe maksima hossy dochodząc do poziomu 4.100 pkt. Mimo praktycznie pionowej aprecjacji z ostatniego okresu 2,5 miesiąca, wciąż trudno dostrzec sygnały zapowiadające większe skorygowanie rynku. Ostatnia stosunkowo krótka korekta spadkowa miała miejsce na początku września tego roku i tylko na chwilę sprowadziła indeks mWIG40 poniżej poziomu poprzedniego maksimum z maja 2015 roku (3.950 pkt.). Szybko jednak rynek zakończył tą fazę, wracając na ścieżkę wzrostu.

Indeks S&P500 wraca w okolice maksimów

Na rynku amerykańskim nie cichną echa komunikatu po posiedzeniu zarządu Rezerwy Federalnej. Inwestorów szczególnie ucieszyły informacje, iż Fed nie będzie się śpieszył z podwyżkami, czekając na kolejne dowody dalszej poprawy wskaźników gospodarczych. Wskazano na poprawę na rynku pracy. Jednocześnie uaktualniono prognozy makroekonomiczne banku centralnego, z których wynika, że większość członków Fed opowiada się za jedną podwyżką stóp w 2016 roku, oraz dwoma w 2017 roku. W czerwcu większość członków Fed opowiadała się za odpowiednio dwoma i trzema podwyżkami.

Zwolnienia grupowe z powodu opóźnień w kontraktach

Trakcja PRKiI planuje optymalizację struktury organizacyjnej spółki i zwolnienia grupowe. Do końca czerwca 2017 roku pracę straci do 300 osób - podała spółka w komunikacie.

Ze względu na opóźnienia perspektywy unijnej i rozpisania nowych kontraktów w latach 2014-2020 w przetargach na rynku infrastrukturalnych, głównie kolejowym, zarząd spółki podjął decyzję zmierzającą do redukcji kosztów stałych. Na koniec pierwszego półrocza 2016 roku spółka zatrudniała 2095 pracowników wobec 1902 rok wcześniej. Po pierwszym półroczu 2016 roku Trakcja miała na poziomie skonsolidowanym 478,82 mln zł przychodów wobec 564,77 mln zł przed rokiem. Grupa zanotowała 18,66 mln zł zysku netto wobec 18,09 mln zł zysku rok wcześniej.

Niższa dywidenda od przyszłego roku

Prime Car Management zmienia politykę dywidendową i obecnie zakłada, że zarząd będzie rekomendował przeznaczanie na nią do 100 proc. skonsolidowanego zysku netto, przy uwzględnieniu odpowiedniego poziomu płynności oraz kapitału niezbędnego do rozwoju działalności - podała spółka w komunikacie.

Nie jest to całkiem nowa informacja. Kilka miesięcy temu spółka informowała, iż zamierza zmienić politykę dywidendową i zachować część wypracowanych środków. Poprzednia polityka dywidendowa zakładała, że zarząd będzie rekomendował przeznaczanie na dywidendę co najmniej 100 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy. Zarząd PCM ogłosił również strategię na lata 2016-2019, w której zakłada wzrost aktywów o min. 10 proc. rocznie oraz wskaźnika ROE o min. 3 pkt. proc. do końca 2019 roku.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)