Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Spadek aktywności i zmienności notowań na rynku akcji

1
Podziel się:

Wśród dużych spółek wydaje się, że warto obecnie obserwować zachowanie akcji sektora energetycznego. Spółki z tej branży uległy ostatnio ponownej przecenie, i mogą mieć potencjał do korekcyjnego odbicia w górę.

Spadek aktywności i zmienności notowań na rynku akcji

Od trzech dni indeks WIG20 znajduje się poniżej poziomu 1.750 pkt. Jak na razie żadna ze stron nie potrafi zdobyć wystarczającej przewagi, aby nadać rynkowi impet do większego ruchu. W środę uwagę zwracała bardzo niska zmienność, która ograniczyła wahania indeksu WIG20 do 27 punktów. Równocześnie obroty obniżyły się do zaledwie 324 mln zł.

Z technicznego punktu widzenia wyrysowana negatywna formacja RGR i spadek poniżej linii szyi tego układu cenowego (1.750 pkt.) nie zachęcają do inwestycji w akcje blue chips. Jeżeli jednak, ten negatywny scenariusz stanie się powszedni dla większości inwestorów, można oczekiwać, że rynek wybierze inną drogę. Wśród dużych spółek wydaje się, że warto obecnie obserwować zachowanie akcji sektora energetycznego. Spółki z tej branży uległy ostatnio ponownej przecenie, i mogą mieć potencjał do korekcyjnego odbicia w górę. Najbliższe wsparcie dla WIG20 wyznacza poziom 1.700 pkt.

Blisko techniczne wsparcie na indeksie WIG

Również na wykresie indeksu WIG poniedziałkowe załamanie spowodowało otwarcie spadkowej luki, która pogorszyła obraz techniczny szerokiego rynku. Indeks WIG znajduje się w fazie spadkowej korekty od połowy sierpnia (szczyt 12 sierpnia br. na poziomie 48.660 pkt.). Dość blisko, bo w rejonie 46,0 tys. pkt. mamy ważne techniczne wsparcie. Praktycznie wystarczyłaby jedna spadkowa sesja indeksu WIG, aby osiągnąć ten poziom. Wówczas wzrośnie prawdopodobieństwo korekcyjnego odbicia w górę. W tym scenariuszu przed nami okres podwyższonej zmienności nastrojów na GPW. W kalendarzu makro mamy w czwartek obrady Banku Anglii i jutrzejsze rozliczenie wrześniowych instrumentów pochodnych.

Indeks S&P500 zmierza w stronę 2.100 pkt.

Początek środowej sesji na Wall Street dawał nadzieję na odreagowanie spadków z dnia poprzedniego. Indeks S&P500 w najlepszym momencie notowań dochodził w rejon poziomu 2.140 pkt. Jednak wraz z upływem czasu korekcyjne nastroje ustępowały miejsca negatywnym uwarunkowaniom wynikającym z poniedziałkowego załamania.

Najbliższym ważnym poziomem technicznego wsparcia jest obecnie strefa 2.100 pkt., która powinna stanowić kres bieżącej fali spadkowej. W centrum uwagi znajdą się teraz dane makro dotyczące amerykańskiej gospodarki. Będą to kolejne: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa (czwartek), inflacja konsumentów (piątek).

AssecoPoland – spółka stara się o kontrakty dla wojskowości

Asseco Poland, po unieważnieniu przetargu na systemu zarządzania walką szczebla batalionu (BMS - Battlefield Management System) dla polskiego wojska i ogłoszeniu nowego postępowania na zmienionych warunkach, nadal liczy na prace przy tym systemie i prowadzi rozmowy w tym temacie.

Komentarz: Zarząd spółki chwali się rekordowymi przychodami. Asseco stara się o pozyskanie innych kontraktów dla wojskowości. Przedwczoraj spółka poinformowała, że dostarczy Wojskowemu Instytutowi Techniki i Uzbrojenia przenośny panel operatorski naziemnej stacji kontroli - Asseco GCS. Jest to autorskie rozwiązanie, przeznaczone do sterowania i nadzorowania operacji wykonywanych przez platformy bezzałogowe różnych typów. Zakup tego rozwiązania wpisuje się w strategię Instytutu.

Kernel – decyzja Fitch wspiera trend wzrostowy notowań spółki

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating Kernela w walucie obcej na poziomie ''CCC'' i podniosła rating spółki w walucie lokalnej do ''B-'' z ''CCC'' - poinformowała agencja Bloomberg.

Komentarz: Jest to korzystna informacja dla spółki wspierająca trend wzrostowy notowań. Jak podkreśla komunikat Fitch, podniesienie ratingu w walucie lokalnej i długoterminowego ratingu krajowego odzwierciedla odporność Kernela na zawirowania polityczne i gospodarcze na Ukrainie. Spółka jest w ograniczony sposób zależna od ukraińskiego systemu bankowego oraz posiada zorientowany na eksport model biznesowy. Fitch podwyższył także długoterminowy rating krajowy Kernela do "AA+" z "A-".

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Donek
6 lat temu
Unia odbierze dopłaty a Polska wprowadzi na towary z Unii wysokie cła. i odpowiednio opodatkuje dochody firm Unijnych. widzisz baranie co Polska może a Unia doprowadzi do bankructwa Twoje samorządy z PO które są na garnuszku Unii.