Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na giełdach jest zła

0
Podziel się:

Na kwadrans przed otwarciem sesji na Wall Street sytuacja na rynkach finansowych była bardzo zła.

Sytuacja na giełdach jest zła

Na kwadrans przed otwarciem sesji na Wall Street sytuacja na rynkach finansowych była bardzo zła.

Wczorajsza, dokonana na specjalnym posiedzeniu Fed, obniżka stóp procentowych w USA o 75 punktów bazowych, która sprowadziła główną stopę funduszy federalnych do 3,5 proc., a stopę dyskontową do 4 proc., wsparła rynki zaledwie akcji tylko na jeden dzień. Dziś strach ponownie wrócił.

Widać to doskonale na przykładzie giełdy niemieckiej. Po godzinie 15-tej jej główny indeks DAX notował spadek o prawie 5 proc., podczas gdy dzień rozpoczynał od wzrostów na poziomie 1,7 proc. To gwałtowne pogorszenie nastrojów automatycznie przekłada się na notowania amerykańskich kontraktów, które zapowiadają silną wyprzedaż na Wall Street.

Jeżeli dodać do tego, bardzo źle przyjęte wczoraj po sesji wyniki kwartalne Apple, co znalazło odbicie w spadku akcji o ponad 11 proc. i mając świadomość tego, że po wczorajszym gwałtownym cięciu stóp, Fed praktycznie nie ma instrumentów, żeby uratować sytuację, to można mieć duże obawy jak zakończy się dzisiejsza sesja na Wall Street. Wydaje się bowiem, że dopiero panika może oczyścić atmosferę.

W obwodzie działań władz monetarnych, które mogłyby uratować światowe giełdy przed gwałtownym załamaniem (jednak nie przed spadkami w tym roku), pozostają jeszcze dwa instrumenty. Mianowicie skoordynowana obniżka stóp procentowych przez główne banki centralne oraz zamknięcie giełd na 1-2 dni.

Ewentualna zbiorowe cięcie stóp procentowych w dniu dzisiejszym wydaje się mało realne, gdyż mało realne wydaje się szybkie uzgodnienie wspólnego stanowiska już dziś. W czwartek owszem.

Jeżeli natomiast chodzi o zamknięcie giełd, z nadzieją, że negatywne emocji wśród inwestorów same się wygaszą, stanowi już krok ostateczny. Ostatni raz taki mechanizm zastosowano w 2001 roku. Wówczas nowojorska giełda została zamknięta na kilka dni, żeby inwestorzy otrząsnęli się z szoku po zamachu na WTC.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)