Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja techniczna jest po stronie byków

0
Podziel się:

Środowa sesja była czwartym kolejnym dniem, który upłynął pod znakiem wzrostów na warszawskiej giełdzie.

Sytuacja techniczna jest po stronie byków

*Środowa sesja była czwartym kolejnym dniem, który upłynął pod znakiem wzrostów na warszawskiej giełdzie. *

Na wartości zyskały wszystkie indeksy. Grupujący największe spółki WIG20 wzrósł o 1,98 proc., kończąc dzień na poziomie 3043,52 pkt. To najwyższe zamknięcie od miesiąca. Indeks WIG zyskał 1,53 proc. (48264,32 pkt.), mWIG40 wzrósł o 0,64 proc. (3294,66 pkt.), a sWIG80 o 0,84 proc. (13438,91 pkt.).

Dziś wzrosły akcje 204 spółek, 117 spadły, a 33 pozostały bez zmian. Motorem napędowym zwyżki były przede wszystkim banki. Inwestorzy kupowali je w oczekiwaniu na dobre wyniki kwartalne. W czwartek raporty opublikuje Pekao SA, PKO BP, BZ WBK oraz Noble Bank.

Banki były motorem wzrostu, ale największe zyski wypracowały akcje HTL Strefa (+9,65 proc.), Budvar Centrum (+8,89 proc.) i Kolastyna (+8,65 proc.). Po drugiej stronie barykady znalazły się groszowe spółki Mewa i FON. Ich kursy spadły po 1 grosz, co przełożyło się na stratę 25 proc.

Pierwsze majowe sesje na GPW stoją w wyraźnym kontraście z nastrojami, jakie na rynku można było obserwować w kwietniu, gdy warszawski parkiet wręcz porażał słabością. Kwietniowy spadek indeksu WIG o 2,75 proc., na tle wzrostu węgierskiego BUX-a o 4,01 proc., amerykańskiego S&P500 o 4,75 proc., niemieckiego DAX-a o 6,33 proc., czy japońskiego Nikkei aż o 10,57 proc., mógł skutecznie zniechęcić do kupna akcji.

Teraz ponownie pojawia się szansa, nie tylko na to, że polska giełda wyrówna do średniej światowej, ale również na dalsze wzrosty. Wiele wskazuje na to, że poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie, którego źródłem jest przede wszystkim nadzieja na wyraźną poprawę sytuacji gospodarczej w USA w drugiej połowie roku, ma szanse utrzymać się przynajmniej do końca maja.
Na realizację pozytywnego dla posiadaczy akcji scenariusza, wskazuje również sytuacja techniczna na wykresach indeksów WIG20 i WIG. Środowe wybicie indeksu dużych spółek powyżej poziomu 3000 pkt., oznacza utworzenie na wykresie dziennym, zapowiadającej wzrosty formacji odwróconej głowy z ramionami. Może ona zapowiadać zwyżkę ku 3330 pkt., czyli do poziomu dołka z sierpnia 2007 roku. Taki sam wzrost ,,zapowiada" formacja trójkąta, jaką można wykreślić na wykresie świecowym indeksu WIG20.

Popytowa formacja trójkąta, którego górne ramię znajduje się na poziomie 48200 pkt., została dziś utworzona również na wykresie indeksu WIG. Indeks ten ponadto wybił się dziś górą z rocznego kanału spadkowego, co dodatkowo wzmacnia wygenerowany sygnał kupna.

W dniu jutrzejszym inwestorzy poznają decyzje ws. stóp procentowych, jakie podejmie Europejski Bank Centralny i Bank Anglii. Rynek dość zgodnie prognozuje, że oba banki nie zmienią ich wysokości, pozostawiając główne stopy odpowiednio na poziomie 4 proc. i 5 proc. Decyzje banków centralnych nie powinny mieć wpływu na kształtowanie się sytuacji na warszawskiej giełdzie. Ta będzie zależała od zamknięcia Wall Street i wyników spółek.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)