Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Tydzień na GPW. Action traci 40 procent

13
Podziel się:

W money.pl czytaj o mijającym tygodniu na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Polityczny chaos w Turcji nie spowodował w mijającym tygodniu zamieszania na warszawskiej giełdzie. O wiele ważniejsza okazała się dla inwestorów decyzja agencji Fitch, a także niezłe dane z polskiej gospodarki. Mocne spadki nie ominęły jednak kilku spółek.

Informacje o zamachu stanu w Turcji w ubiegły piątek mogły zaniepokoić wielu inwestorów i sugerować mocne spadki na początku tygodnia. Szybko jednak okazało się, że skutki nieudanego puczu przynajmniej na razie nie uderzyły w rynki poza Turcją. Straty ponieśli za to Polacy, którzy ulokowali swoje oszczędności w funduszach inwestujących na giełdzie w Turcji. Jak podawaliśmy w money.pl, wartość ich jednostek uczestnictwa spadła po poniedziałkowej sesji średnio o 7,5 procent.

Ważniejsza dla inwestorów obecnych na polskiej giełdzie okazała się w mijającym tygodniu decyzja agencji ratingowej Fitch. Analitycy agencji poszli nieco pod prąd i w przeciwieństwie do S&P i Moody's nie tylko nie obniżyli oceny dla Polski, ale również pozostawili na niezmienionym poziome tzw. perspektywę ratingu. W komentarzu Fitch pisze o tym, że rating odzwierciedla solidne fundamenty polskiej gospodarki.

W mijającym tygodniu inwestorzy poznali także szereg informacji z rodzimej gospodarki. Lepsze od wcześniejszych prognoz okazały się m.in. dane o wynagrodzeniach, a także zatrudnieniu. Według GUS średnie wynagrodzenie w czerwcu było o 5,3 procent wyższe niż przed rokiem. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach miało z kolei wzrosnąć o 3,1 procent r/r.

Zgodne z oczekiwaniami okazały się dane o produkcji przemysłowej, która w czerwcu była o 6 procent wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. O 4,6 procent wzrosła za to w ujęciu rocznym wzrosła w czerwcu sprzedaż detaliczna, co jest rezultatem wyższym od prognoz.

Większego wpływu na rynek nie miała czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Szef, EBC Mario Draghi, nie zapowiedział jednoznacznie dalszych kroków w zakresie "luzowania" polityki monetarnej banku. Zapewnił za to o wypłacalności sektora bankowego w Europie.

Wracając na polską giełdę, ważną decyzję podjęła w tym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego. Instytucja zdecydowała, że Petrolinvest ma zostać wykluczony z handlu na GPW. Jednocześnie KNF nałożyła na spółkę karę w wysokości 800 tysięcy złotych za naruszanie obowiązków informacyjnych wobec inwestorów. Władze spółki zapowiedziały odwołanie od tej decyzji, a na papierach spółki znów mogliśmy obserwować bardzo gwałtowne ruchy, w tym przecenę o 50 procent w jeden dzień.

Kiepski czas mają też posiadacze akcji spółki Action, dystrybutora sprzętu głównie IT, a także RTV. Wystarczyło kilka sesji, by kurs akcji spadł o ponad 40 procent. Firma, w której akcjonariacie jest sporo funduszy emerytalnych oraz inwestycyjnych, poinformowała o swoich problemach ze "skarbówką". Spór o podatek VAT doprowadził do konieczności utworzenia rezerwy na kwotę ponad 23 milionów złotych.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Koniec bajki ...
8 lat temu
Gwałtowna ucieczka kapitału spekulacyjnego z Polski przyspieszyła mocno pod koniec dnia. Widzą katastrofalne dane z gospodarki, wyniki spółek, więc wywalili straty tłumowi, co widać po załamaniu indeksu. To samo dzieje się już też i na innych rynkach, bo dmuchanie bańki zerami z drukarki tylko coraz bardziej szkodzi gospodarce i konsumentom. Ropa powoli się kończy i jej niedobór będzie rosnąć, przy stale rosnącym popycie, co znacznie obniży wzrost gospodarczy.
Koniec bajki ...
8 lat temu
Krach budżetu Arabii Saudyjskiej i wyczerpujące się zasoby, spowodował kompletną zmianę sytuacji na rynku ropy, bo zmierza ona teraz do podniesienia ceny. To złapało w pułapkę ogromną liczbę funduszy spekulujących grających na lewarach na spadek ceny i ich ogromne straty. W ciągu zaledwie 2 tygodni ropa podrożała o 24%, co jest największym skokiem w tak krótkim czasie od 4. lat! Dlatego rynek nie reaguje już na kolejne werbalne straszenie podwyżkami stóp % i ropa drożeje dalej. A sektor spółek naftowych jest w czołówce spadków, -0,77% w tym momencie w Stanach. Koniec mrzonek i iluzji.
ZT
8 lat temu
[QUOTE] Dołek na GPW wyznaczył początek hossy na GPW confirmed [/QUOTE] Ja w tej sytuacji, obniżenie wieku emerytalnego, projekt frankowiczów, demontaż OFE i ogólnie wariaci u władzy, nie mam pojęcia co się stanie dlatego wyznaczyłem 3 scenariusze, komentarz poniżej. Możliwe, że dołek styczniowy zapoczątkował hossę i to byłby wariant pierwszy jednak na najgorszy wariant nr 3 wolę się zabezpieczyć. Kupno opcji OTM, które zabezpieczą przed jakimś armagedonem nie będzie stanowiło nawet 1% wartości portfela akcji.
bitcoiniarz
8 lat temu
Oto moja analiza na najbliższe dni. Niedawno na GPW był dołek. Dołek. Golf. W golfie trafia się do dołków. Golf. ⛳. Golf to sport. Sport. W sporcie liczą się wyniki. Wynik. W inwestowaniu też liczy się wynik. Przypadek? Nie sądzę. Ale potrzebujemy więcej dowodów na hossę na GPW. Wynik ma pięć liter. Hossa też ma pięć liter. Teraz jesteśmy już PEWNI. Dołek na GPW wyznaczył początek hossy na GPW confirmed.
mila
8 lat temu
giełda to kiszka . jedyna inwestycja to inwestycja we własnosc . inwestycje deweloperskie www.lhgi.eu . 2920 co miesiąc zysku extra