Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień na GPW - raz w górę, raz w dół

0
Podziel się:

Miniony tydzień miał dwa oblicza, bowiem w pierwszej części tygodnia nastąpiło przyspieszenie tendencji wzrostowej na rynku, natomiast od czwartku nastroje uległy dość silnemu ochłodzeniu do czego bez wątpienia przyczynił się czwartkowy spadek indeksów w USA.

Główne indeksy odnotowały kosmetyczne zmiany, natomiast w ujęciu sektorowym najlepsze wrażenie pozostawiły akcje spółek medialnych i telekomunikacyjnych. Z kolei najsłabiej spisywały się w minionym tygodniu banki, w związku z realizacją zysków, po kilku tygodniowej aprecjacji. W branży medialnej liderem był TVN, który od poniedziałku znajduje się w WIG-20. Jednakże, do wzrostu kursu spółki przyczyniła się informacja o planowanym przez spółkę skupie własnych po ponad 63 zł za sztukę. Mimo, iż wezwanie obejmuje niewielką część akcji inwestorzy przyjęli ją dość ciepło.

Od wtorku silny popyt pojawił się na spółkach telekomunikacyjnych TP S.A. i Netii, jednakże spadki w końcówce tygodnia nie ominęły tych spółek, w związku z czym skala wzrostu została znacząco ograniczona, szczególnie w przypadku TP S.A. Największy wzrost w przekroju tygodnia odnotowały walory Elzabu, do czego przyczyniło się zwiększenie przez WZA spółki dywidendy za 2004 r. Z podobnego względu drożały również akcje Pekaesu, lecz skala aprecjacji była znacznie bardziej ograniczona. Ponadto inwestorzy powrócili do akcji Kęt, które zyskały najwięcej z WIG-20, po pozytywnych wypowiedziach władz spółki odnośnie przyszłych wyników finansowych.

Najwięcej z dużych spółek stracił Computerland, który zachowuje się słabo już od kilku tygodni. Trendu nie odwróciła nawet informacja o zawarciu istotnego kontraktu z TP S.A. Ponadto zniżkowały akcje PKO BP i BPH. W nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą oczekiwać na decyzję RPP w kwestii zmian stóp procentowych, ponadto wielu z nich liczy na pozytywny wpływ końca pierwszego półrocza, co czasami sprzyja wzrostom cen akcji.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)