Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Adamkiewicz
|

W tym tygodniu liczą się tylko banki

1
Podziel się:

Oba posiedzenia odbędą się w środę i do tego czasu rynek nie powinien obierać wyraźnego kierunku zarówno jeśli chodzi o waluty jak i akcje.

W tym tygodniu liczą się tylko banki
bEJtdkbp

Uwaga rynku bardzo często jest skupiona na bankach centralnych, ale w tym tygodniu liczą się tylko one. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, dane makroekonomiczne, OPEC i rynek towarowy schodzą na dalszy plan. Do akcji wkracza FED i Bank Japonii.

Oba posiedzenia odbędą się w środę i do tego czasu rynek nie powinien obierać wyraźnego kierunku zarówno jeśli chodzi o waluty jak i akcje. Najpierw poznamy decyzję Banku Japonii – to już w nocy polskiego czasu, zaś o godzinie 20:00 poziom stóp procentowych poda FED. Zacznijmy jednak od tego drugiego wydarzenia – oprócz stóp procentowych poznamy także nowe projekcje makroekonomiczne i posłuchamy wystąpienia Janet Yellen. To właśnie konferencja może być najważniejsza, ponieważ rynek nie spodziewa się podwyżki.

W ostatnim czasie większość wystąpień członków FED była jastrzębia, ale dane z gospodarki były bardzo mieszane, więc Yellen ma wygodny argument za tym, żeby dalej czekać. Rynek stopy procentowej wycenia prawdopodobieństwo podwyżki we wrześniu na 15 proc., zaś w grudniu na 50 proc. i faktycznie wydaje się to logiczne. Pewna szansa na podwyżkę jest, ale byłaby to niespodzianka dużego kalibru.

bEJtdkbr

Tym razem ciekawsze może okazać się posiedzenie Banku Japonii, który ma dokonać rewizji swojej polityki. To wydarzenie może mieć istotny wpływ na globalny rynek walutowy, ale także akcyjny. Wśród instytucji finansowych nie ma jasnego konsensusu co zrobi Kuroda i dlatego to posiedzenie będzie tak istotne. Z jednej strony BoJ pozostaje bardzo daleko od celu inflacyjnego, ale z drugiej krytycy twierdzą, że działania banku zaczęły przynosić efekty odwrotne do zamierzonych a ujemne stopy procentowe tylko pogarszają sytuację.

Jeśli Bank Japonii wstrzyma się od luzowania, to rynek może przestraszyć się, że banki centralne przestaną wiecznie wspierać akcje i obligacje. To może doprowadzić do przeceny na rynku akcyjną, podobną do tej, którą obserwowaliśmy w ostatnich dniach, a nawet większa. Na rynku walutowym zyskiwać powinny bezpieczne przystanie (jen, dolar, frank) zaś tracić mogą waluty wyżej oprocentowane jak dolar nowozelandzki i australijski. Być może jest to dobry termin na taki szok dla rynku, ponieważ kilkanaście godzin później gołębia Yellen będzie mogła przywrócić wszystko do normy.

HFT Brokers

bEJtdkbS
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(1)
Polka
5 lata temu
Powinni płacic podatki tak jak kazdy obywatel Polski. Potężne pieniądze są wyprowadzane z naszego kraju,więc podatek od nich sie należy i to w najwyższej stawce. A co nam sprzedają te wszystkie sieci handlowe typu,biedronka,kerfur,kastorama,lidl? samo badziewie.Ubrania po tygodniu noszenia rozpadaja sie, zywnośc nie smakuje.A co z frankowiczami? Uwolnicie ich od lichwiarzy? cvzy zostawiliscie na pastew losu i niech wyjezdzaja do innych krajow.