Notowania

sesja na wall street
15.06.2012 23:09

Amerykanie ignorują kiepskie dane. Na razie?

W komentarzu Money.pl czytaj co miało wpływ na przebieg sesji za Oceanem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

*Gorsze niż się spodziewano dane z amerykańskiej gospodarki nie zrobiły praktycznie żadnego wrażenia na inwestorach z Wall Street. *

To przede wszystkim zasługa największych banków centralnych. Ich przedstawiciele w czwartek wieczorem zapowiedzieli, że w przypadku wygranej w Grecji sił niechętnych kontynuacji bolesnych reform - co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo wyjścia Greków ze strefy euro - przeprowadzą skoordynowaną akcję stabilizowania rynków finansowych i zapobiegną kryzysowi kredytowemu.

W tej sytuacji indeksy giełd za Oceanem ostatnią sesję w tygodniu zakończyły na około procentowych plusach. Najlepiej wypadł technologiczny Nasdaq, który wzrósł o ponad procent.

Zobacz, jak zmieniały się indeksy na Wall Street

Już przed startem sesji notowania kontraktów na indeksy amerykańskie oraz dobre nastroje panujące na giełdach w Europie zapowiadały, że inwestorzy raczej zignorują serię gorszych niż się spodziewano danych z gospodarki.

Najpierw okazało się, że przedsiębiorcy z okolic Nowego Jorku oceniają swoją przyszłość znacznie gorzej niż oczekiwali analitycy. Indeks NY Empire State, który mierzy te nastroje wyniósł 2,29 punkty, a nie 14 jak oczekiwano. Następnie do inwestorów dotarła informacja, że w kwietniu do USA napłynęło 25,6 mld dolarów kapitałów długoterminowych, czyli o prawie 20 mld dolarów mniej od prognoz.

Tuż przed rozpoczęciem handlu na Wall Street podano, że produkcja przemysłowa w maju zamiast wzrosnąć w skali miesiąca o 0,1 proc., to spadła o tyle. Na koniec również indeks Uniwersytetu Michigan, który mierzy nastroje wśród konsumentów, spadł wyraźniej niż prognozowano.

Największy wpływ na wzrost indeksu amerykańskich blue chipów miały spółki energetyczne oraz technologiczne. W tej pierwszej grupie liderem wzrostów były akcje Chevronu, które zyskały ponad 2,3 procent. W tej drugiej grupie najlepiej poradziły sobie papiery Microsoft Corp. Ich akcjonariusze zarobili również ponad 2,3 proc. w następstwie nieoficjalnej informacji, że spółka zamierza w przyszłym tygodniu ogłosić plany sprzedaży tabletu z nową wersją Windowsa.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: sesja na wall street, wall street, giełda, inwestycje, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz