Notowania

giełda
29.07.2013 23:35

Na Wall Street niewielkie spadki w oczekiwaniu na posiedzenie Fed

W środę Fed przedstawi decyzję dotyczącą polityki monetarnej,.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Dzisiejsza sesja na Wall Street przyniosła nieduże spadki głównych indeksów. Inwestorzy wstrzymują się z zakupami w oczekiwaniu na posiedzenie Rezerwy Federalnej i publikację istotnych danych makro w kolejnych dniach.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 36,86 pkt. (0,24 proc.) do 15.521,97 pkt. S&P 500 stracił 6,32 pkt. (0,37 proc.) do 1.685,33 pkt. Nasdaq Composite obniżył się o 14,02 pkt. (0,39 proc.) do 3.599,14 pkt. S&P jest ciągle na dobrej drodze do osiągnięcia największego miesięcznego wzrostu od października 2011 roku.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów za Oceanem Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Uwaga inwestorów skupiona będzie w najbliższych dniach na posiedzeniu Rezerwy Federalnej, które rozpoczyna się jutro.

_ Jest obawa, że cokolwiek Fed powie lub zrobi, spotka się to z dramatyczną reakcją rynku, podobnie jak to było w czerwcu _ - powiedział Stephen Massocca z Wedbush Equity Management LLC.

W środę Fed przedstawi decyzję dotyczącą polityki monetarnej, a w czwartek zrobią to Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny.

_ Nasz scenariusz bazowy zakłada brak zmian na każdym z tych posiedzeń, ryzyko jakiegoś nieoczekiwanego ruchu ze strony banków centralnych na pewno jednak wzrosło, szczególnie w przypadku Fed i BoE _ - napisano w raporcie JPMorgana.

_ The Wall Street Journal _ napisał w piątek, że Fed może wprowadzić zmiany w swoich prognozach stóp proc., co miałoby za zadanie utwierdzenie rynków w przekonaniu, że stopy proc. pozostaną bez zmian na obecnych poziomach przez długi czas, nawet po tym jak Fed rozpocznie wygaszanie programu skupu obligacji.

_ W wyniku artykułu WSJ wzrosło prawdopodobieństwo, że efekt posiedzenia Fed będzie bardziej gołębi niż tego wcześniej oczekiwano _ - ocenili analitycy JPMorgan.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekują, że Fed podejmie decyzje o ograniczaniu skali programu skupu obligacji na wrześniowym posiedzeniu.

W trakcie lipcowego wystąpienia w amerykańskim kongresie Ben Bernanke, prezes Fed powiedział, że przyszłość programu luzowania ilościowego jest zależna od warunków panujących w amerykańskiej gospodarce. Bernanke podkreślił, że tempo skupu obligacji może zostać zmniejszone lub zwiększone, w zależności od warunków panujących w gospodarce USA.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed spadł w lipcu do 4,4 pkt. W czerwcu odnotowano wskaźnik na poziomie 6,5 pkt. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 7,5 pkt.

Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors) podało, że liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w czerwcu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 0,4 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się spadku liczby umów na sprzedaż domów o 1,0 proc. mdm.

W dalszej części tygodnia inwestorzy poznają szereg kluczowych danych z amerykańskiej gospodarki.

We wtorek zostanie podany wskaźnik zaufania konsumentów przez Conference Board za lipiec. W środę rynek pozna odczyt amerykańskiego PKB w II kw. W czwartek podany zostanie wskaźnik ISM dla przemysłu za lipiec, a w piątek dane na temat stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia w lipcu.

W poniedziałek traciła większość sektorów, w tym paliwowy i finansowy. Zniżkowały m.in. Chevron i Bank of America.

Rósł z kolei kurs spółki Caterpillar, która ogłosiła zamiar skupu swoich akcji za 1 mld USD od Societe Generale.

Około jedna piąta spółek z indeksu S&P 500 przedstawi wyniki w tym tygodniu. Połowa już opublikowała raporty, z czego 68 proc. pokazało wyższy od oczekiwań wynik netto, natomiast 56 proc. miało większe przychody niż spodziewał się rynek.

Na rynku pojawiły się też informacje o planowanych fuzjach i przejęciach.

Połączyć mają się jedne z największych agencji reklamowych na świecie: Publicis i Omnicom. Notowania spółki Omnicom lekko spadały, a kurs mniejszego konkurenta, firmy Interpublic Group, rósł o ok. 5 proc.

Producent leków Perrigio kupi irlandzką firmę Elan za 8,6 mld USD. W reakcji na tę informację kurs amerykańskiej spółki spadł o 6 proc., o ponad 4 proc. drożały z kolei papiery spółki Elan.

Analitycy wskazują, że w okresie wakacyjnym zazwyczaj nie było tego typu transakcji, co może sugerować, że jesienią możliwy będzie duży ruch w obszarze fuzji i przejęć.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz