Notowania

W 2019 otwarte drzwi do spowolnienia. Fed mniej chętny podwyżkom stóp

Fed zapowiedział ostrożne podejście odnośnie polityki pieniężnej. Perspektywy rozwoju gospodarki już nie są tak pozytywne. Na Wall Street w czwartek traciły banki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SAUL LOEB AFP/EAST NEWS)
Prezes Fed zmienił ton. Podwyżki mogą się skończyć już w tym roku

Wall Street zakończyło czwartek niewielkimi spadkami, po wyraźnych wzrostach w środę. Które spółki miały rosnąć, to już urosły, a teraz przyszedł czas na spadki tych, którzy stracą na braku podwyżek stóp procentowych.

Chodzi o banki, które im wyższe stopy, tym większą mogą zwykle realizować marżę odsetkową, czyli różnicę w oprocentowaniu kredytów i depozytów. Największe banki, czyli JPMorgan Chase & Co, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs i Morgan Stanley traciły w czwartek o 0,8 do 1,8 proc. To za ich przyczyną indeksy giełdowe traciły: S&P500 0,22 proc., a DJIA 0,11 proc.

Przypomnijmy, że w środę giełda rosła na fali wypowiedzi Powella, sygnalizującej, że trzyletni cykl zacieśniania polityki pieniężnej Fed zbliża się do końca. W czwartek potwierdziły to zapiski ze spotkania Federalnego Komitetu Otwartego Rynku z 7-8 listopada. Wynika z nich, że szykuje się zmiana stanowiska na takie, które ,,większy nacisk kładzie na ocenę przychodzących danych przy prognozach".

Notowania na Wall Street w ostatnim tygodniu

Zobacz też: Porozumienie Polski i Ameryki ws. eksportu gazu

To zmiana podejścia w porównaniu z poprzednimi spotkaniami komitetu. Jeszcze w październiku Powell twierdził, że stopy są jeszcze daleko od tego, by uznać je za neutralne, czym sygnalizował długie pasmo podwyżek.

To jaki naprawdę przybierze kierunek Fed rozstrzygnie się na spotkaniu 18-19 grudnia. Dotąd oczekiwano podwyższenia stóp do 2,25-2,50 proc. Choć w zapiskach z ostatniego posiedzenia widać, że większość członków jest za takim krokiem, to już kolejne kroki podwyżkowe stają się coraz mniej oczywiste. Wizja gospodarcza Fed na przyszły rok nie jest już tak optymistyczna jak w tym roku.

Oprócz banków najbardziej znaczący spadek w czwartek na Wall Street dotyczył akcji Twittera. Straciły 4,4 proc. po raporcie serwisu Politico, że Fox News zaczęło bojkot tych socjalnych mediów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wall street, stopy procentowe, fed, fomc, giełda, komentarze giełdowe, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2018

EmigrantJak myślicie? Na rynkach może jakieś odbicie przedświąteczne a potem dalej bessa. Ja trzymam dalej złoto.

30-11-2018

Byki zbierają siłyObserwuj Bioton !!!. Zarząd zapowiada znaczną poprawę wyników. Myślę, że odbicie będzie bardzo gwałtowne.

03-12-2018

xyzPodłoga na ropie nie wytrzymała ogromnych naprężeń mimo, że budowlańcy swoją robotę wykonali znakomicie i cena zleciała do 6 dyszek, a na stacjach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)