Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania

MDB Przekazanie do Biura Międzynarodowego World Intellectual Property Organization międzynarodowego wniosku patentowego w trybie PCT w zakresie opracowania technologii wykorzystującej RNA w terapii celowanej glejaka, raka piersi, raka jajnika oraz raka trzustki

Zarząd Medicofarma Biotech S.A. z siedzibą w Warszawie („Emitent”, “Spółka”, „Medicofarma Biotech”) informuje, że w dniu 26 maja 2023 r. Emitent otrzymał potwierdzenie przekazania w dniu 25 maja 2023 r., do Biura Międzynarodowego World Intellectual Property Organization (WIPO), międzynarodowego wniosku patentowego wg trybu PCT (Patent Cooperation Treaty) w zakresie opracowania technologii wykorzystującej RNA w terapii lub zapobieganiu rozwoju nowotworu, szczególnie w terapii glejaka, potrójnie negatywnego raka piersi, raka jajnika i raka trzustki.
Opisana w przedmiotowym wniosku technologia dotyczy cząsteczek aktywnych oraz kompozycji farmaceutycznych do zastosowania w terapii lub zapobieganiu rozwoju nowotworu, opartych o obniżenie poziomu kluczowego dla jego rozwoju białka. Wyniki prac zespołu B+R Medicofarma Biotech w Poznaniu wskazują, że blokowanie działania tego białka w oparciu o technologię RNA potencjalnie może być ścieżką terapeutyczną w leczeniu wybranych nowotworów złośliwych. Spółka realizować będzie dalszą wnikliwą eksplorację naukową i kliniczną dotyczącą wykorzystania technologii objętej wnioskiem. W najbliższym czasie Spółka zamierza kontynuować fazę badań przedklinicznych z wykorzystaniem modeli zwierzęcych. Złożenie wniosku patentowego w trybie PCT umożliwia ubieganie się o objęcie ochroną wynalazku w wielu krajach (co najmniej w 3, a maksymalnie w 142 państwach układu PCT). Emitent wskazuje, że złożenie wniosku o udzielenie ochrony patentowej nie jest równoznaczne z uzyskaniem ochrony patentowej, a możliwość ewentualnego zastosowania tej technologii w terapii przeciwnowotworowej uzależniona jest od wyników badań przedklinicznych in vivo na zwierzętach oraz kolejno badań klinicznych na pacjentach. Zarząd Emitenta uznał, że ubieganie się przez Spółkę o objęcie ochroną patentową wg trybu PCT przedstawionej powyżej technologii stanowi informację poufną, gdyż w przypadku podmiotu działającego w sektorze biotechnologii jednym z elementów, które mogą być brane pod uwagę przez inwestorów przy decyzjach dotyczących instrumentów finansowych Emitenta jest skuteczne zabezpieczenie przez Spółkę jej własności intelektualnej i przemysłowej, która wpływa na jej wartość. W ocenie Zarządu Spółki, zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz szerokiego zakresu posiadanej ochrony patentowej (zarówno w formie przyznanych patentów, jak i dokonanych zgłoszeń patentowych) stanowić może istotną przewagę konkurencyjną Emitenta i może przyczynić się do zapewnienia Medicofarma Biotech S.A. odpowiedniej pozycji negocjacyjnej w przypadku negocjacji umów komercyjnych. Z przyczyn wyżej opisanych informacja dotycząca złożenia wskazanego wniosku patentowego w opinii Zarządu Emitenta spełnia kryteria informacji poufnej w rozumieniu art. 7 ust. 1 MAR. Jednocześnie Zarząd Emitenta wskazuje, że raportem bieżącym ESPI nr 1/2022 z dnia 17 maja 2022 r. Emitent poinformował o złożeniu do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej dwóch wniosków patentowych w zakresie opracowania technologii wykorzystującej RNA w terapii celowanej glejaka, raka piersi, raka jajnika oraz raka trzustki.

Inne komunikaty