Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania

NXB Nieprawomocna decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone

Zarząd Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Warszawie [dalej: „Spółka", „Emitent"], niniejszym zawiadamia, iż powziął wiedzę o doręczeniu pełnomocnikowi Spółki decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nr RLU 8/2023 z dnia 27 grudnia 2023 roku w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone [dalej: „Decyzja”].
Mocą Decyzji niektóre z postanowień zawartych w Regulaminie Spółki uznano za postanowienia niedozwolone, o których mowa w art. 3851 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.), a w konsekwencji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że ich stosowanie stanowi naruszenie art. 23a ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1689 z późn. zm.). W Decyzji nałożono na Spółkę środki mające na celu usunięcie skutków naruszenia zakazu stosowania we wzorcach umów zawieranych z konsumentami niedozwolonych postanowień, tj. zobowiązano Spółkę do opublikowania w terminie 14 dni od uprawomocnienia się Decyzji oświadczeń na stronie internetowej Spółki i w serwisie Facebook oraz w terminie 2 miesięcy od daty uprawomocnienia się Decyzji do przekazania na adresy e-mailowe konsumentów, którzy zawarli ze Spółką umowy o prowadzenie indywidualnych kont umożliwiających korzystanie z aplikacji mobilnej Emitenta na podstawie wzorców Regulaminów, w których zamieszczone były zakwestionowane postanowienia, informacji o wydaniu przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Decyzji. Ponadto na podstawie Decyzji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Spółkę karę pieniężną w wysokości 791.141,00 zł (siedemset dziewięćdziesiąt jeden tysięcy sto czterdzieści jeden złotych 00/100). Emitent wyjaśnia, iż wszystkie z w/w środków karnych, w tym również obowiązek zapłaty kary pieniężnej podlegają wykonaniu dopiero po uprawomocnieniu się Decyzji, z którą to Decyzją Spółka się nie zgadza i będzie ją skarżyła. Zgodnie bowiem z treścią pouczenia dołączonego do Decyzji Spółce przysługuje prawo wniesienia odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia. W przypadku wniesienia odwołania Decyzja stanie się prawomocna dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Zarząd Spółki dokonuje analizy prawnej wydanej Decyzji wskazując, iż Decyzja nie jest prawomocna, a wymierzona Spółce kara nie jest wymagalna. Istotne informacje dotyczące Decyzji będą przekazywane do publicznej wiadomości w drodze odrębnych raportów bieżących.

Inne komunikaty