Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kopalnia "Olkusz-Pomorzany" idzie do likwidacji. Procedura pochłonie 140 mln zł

44
Podziel się

Złoża kopalni "Olkusz-Pomorzany" zostały wyeksploatowane praktycznie do zera. W związku z tym z końcem roku zaplanowano jej likwidację. Koszty całej procedury oszacowano na 140 mln zł.

Kopalnia "Olkusz - Pomorzany" w 2020 roku zostanie zamknięta.
Kopalnia "Olkusz - Pomorzany" w 2020 roku zostanie zamknięta. (Flickr)
bDAQtxwB

ZGH "Bolesław" - spółka zależna giełdowego Stalproduktu - zdecydował o zakończeniu wydobycia rud cynkowo-ołowiowych z kopalni "Olkusz-Pomorzany". Będzie pracować maksymalnie do końca tego roku.

W najbliższym czasie spółka planuje zrzec się posiadanych koncesji na wydobycie. Mowa o złożach położonych na terenie miasta i gminy Olkusz oraz gmin Bolesław i Klucze, (pow. olkuski, woj. małopolskie). Najstarsza była datowana na 1993 rok.

bDAQtxwD

"Zarząd spółki, mając na uwadze negatywne skutki społeczne likwidacji Kopalni Olkusz - Pomorzany, podejmie działania, aby w jak największym stopniu złagodzić te skutki" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

Koszt przeprowadzenia likwidacji kopalni spółka szacuje na około 140 mln zł, co jest uwzględnione w bilansie w postaci utworzonej rezerwy (116,8 mln zł) i środków zgromadzonych na funduszu likwidacji kopalni (19,8 mln zł).

bDAQtxwJ

Przez wiele lat z kopalni "Olkusz-Pomorzany" wydobywano ponad 2,6 mln ton rudy rocznie o zawartości procentowej cynku powyżej 4 proc. i powyżej 1,7 proc. ołowiu. Od kilku lat spadały wielkość wydobycia oraz zawartość procentowa metali. W 2019 roku wydobycie wyniosło już tylko 1,6 mln ton, a zawartość cynku była na poziomie 2,6 proc., a ołowiu 1,3 proc.

W roku 2020 zgodnie z planami rocznymi zaplanowano wydobycie na poziomie 1,5 mln ton rudy o analizie 2,5 proc. cynku i 0,9 proc. ołowiu. Spółka szacuje, że na koniec 2020 roku zasoby przemysłowe rudy na eksploatowanych trzech złożach będą na poziomie około 2 mln ton.

"Doświadczenia z likwidowanych w ZGH kopalń pokazują jednoznacznie, że nie da się wyeksploatować do 'czysta' zasobów. […] Łącznie z kopalni 'Olkusz-Pomorzany' w latach 1974 - 2020 zostanie wydobyte 92,3 mln ton rudy. Pozostawienie na dzień 31 grudnia 2020 roku tylko około 2 mln ton zasobów przemysłowych będzie niewątpliwym sukcesem i należy uznać to za sczerpanie złoża do 'czysta'" - czytamy w oświadczeniu.

bDAQtxwK

Stalprodukt przypomina, że termin zakończenia przez ZGH "Bolesław" działalności górniczej jest zgodny z wcześniejszymi planami. W szczególności, termin ten został określony w strategii rozwoju Segmentu Cynku z 2016 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDAQtxwL
bDAQtxxe
Źródło:
KOMENTARZE
(44)
rurek
9 miesięcy temu
Mam nadzieje, ze pseudozwiazkowcy pojda na pysk a nie będą przeflanowani do innych kopaln, aby tam pasozytowac.
Cynik
9 miesięcy temu
Gdzie się podzieją hordy działaczy-pasożytów?Pójdą do pracy?
Apacz
9 miesięcy temu
Jak w USA...zrobić muzeum i wpływy jeszcze wzrosną...
bDAQtxxf
xyz
9 miesięcy temu
Spokojna głowa , pójdą na zasłużone emerytury górnicze , a jak je dostaną to pójdą jeszcze do pracy na czarno.
Ben
9 miesięcy temu
Zdecydowana większość ludzi piszących tu nie odróżnia kopalni węgla kamiennego od kopalni rud. Jedna banda troli. Piszą bzdury byle pisać. Zdecydoowanie dostęp dla Internetu powinien być reglamentowany!
...
Następna strona