Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Kopalnia "Olkusz-Pomorzany" idzie do likwidacji. Procedura pochłonie 140 mln zł

44
Podziel się:

Złoża kopalni "Olkusz-Pomorzany" zostały wyeksploatowane praktycznie do zera. W związku z tym z końcem roku zaplanowano jej likwidację. Koszty całej procedury oszacowano na 140 mln zł.

Kopalnia "Olkusz - Pomorzany" w 2020 roku zostanie zamknięta.
Kopalnia "Olkusz - Pomorzany" w 2020 roku zostanie zamknięta. (Flickr)

ZGH "Bolesław" - spółka zależna giełdowego Stalproduktu - zdecydował o zakończeniu wydobycia rud cynkowo-ołowiowych z kopalni "Olkusz-Pomorzany". Będzie pracować maksymalnie do końca tego roku.

W najbliższym czasie spółka planuje zrzec się posiadanych koncesji na wydobycie. Mowa o złożach położonych na terenie miasta i gminy Olkusz oraz gmin Bolesław i Klucze, (pow. olkuski, woj. małopolskie). Najstarsza była datowana na 1993 rok.

"Zarząd spółki, mając na uwadze negatywne skutki społeczne likwidacji Kopalni Olkusz - Pomorzany, podejmie działania, aby w jak największym stopniu złagodzić te skutki" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

Koszt przeprowadzenia likwidacji kopalni spółka szacuje na około 140 mln zł, co jest uwzględnione w bilansie w postaci utworzonej rezerwy (116,8 mln zł) i środków zgromadzonych na funduszu likwidacji kopalni (19,8 mln zł).

Przez wiele lat z kopalni "Olkusz-Pomorzany" wydobywano ponad 2,6 mln ton rudy rocznie o zawartości procentowej cynku powyżej 4 proc. i powyżej 1,7 proc. ołowiu. Od kilku lat spadały wielkość wydobycia oraz zawartość procentowa metali. W 2019 roku wydobycie wyniosło już tylko 1,6 mln ton, a zawartość cynku była na poziomie 2,6 proc., a ołowiu 1,3 proc.

W roku 2020 zgodnie z planami rocznymi zaplanowano wydobycie na poziomie 1,5 mln ton rudy o analizie 2,5 proc. cynku i 0,9 proc. ołowiu. Spółka szacuje, że na koniec 2020 roku zasoby przemysłowe rudy na eksploatowanych trzech złożach będą na poziomie około 2 mln ton.

"Doświadczenia z likwidowanych w ZGH kopalń pokazują jednoznacznie, że nie da się wyeksploatować do 'czysta' zasobów. […] Łącznie z kopalni 'Olkusz-Pomorzany' w latach 1974 - 2020 zostanie wydobyte 92,3 mln ton rudy. Pozostawienie na dzień 31 grudnia 2020 roku tylko około 2 mln ton zasobów przemysłowych będzie niewątpliwym sukcesem i należy uznać to za sczerpanie złoża do 'czysta'" - czytamy w oświadczeniu.

Stalprodukt przypomina, że termin zakończenia przez ZGH "Bolesław" działalności górniczej jest zgodny z wcześniejszymi planami. W szczególności, termin ten został określony w strategii rozwoju Segmentu Cynku z 2016 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(44)
Nadsztygar
4 lata temu
Kto dopuścił ten typ sprzęgu na wozach kopalnianych ?
Pistacja
4 lata temu
Ale ściema ruda nadal jest. Geolodzy na siłę wykazywali 0 rudy. Nowe rejony co drążyli 2 lata nagle zamknęli nawet nic nie rozjeżdżając.Projekt laski co był głośno omawiany nagle zamilkł i nie da się. A co najciekawsze cały zarząd nabył prawa emerytalne wiec teraz można zamykać .Ale wiadomo o co chodzi pewnie będzie jakaś premia za zamkniecie .
Kpina!
4 lata temu
Na co będzie przeznaczone 140 milionów?Na odprawy?najwyższa odprawa ile będzie wynosić i kto ją wieźmie?Prosze o upublicznienie listy nazwisk kto co weźmie.Ta kolejna likwidacja woła o pomstę do nieba. W latach komunistycznych wszystko sie rozwijało, a teraz WSZYSTKO zniszczone.
Lipa
4 lata temu
Górnik szuka pracy
antek
4 lata temu
To jak to !??? Wungiel na hałdach zalega a górniki nie majom co fydrować ?!!! Granda z takom politykom . Trza te hałdy sypać do kupalni a potem górniki będą mogli znowu wungiel fydrować .
...
Następna strona