Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
18.02.2020 10:13

Koronawirus nadal wpływa na ceny ropy naftowej

Warszawa, 18.02.2020 (ISBnews/ Superfund TFI) - Ubiegły tydzień na rynku ropy naftowej był czasem zwyżek i coraz większych nadziei na trwałe odbicie notowań tego surowca w górę. Jednak początek bieżącego tygodnia przypomina o tym, że pesymizm nie opuścił na dobre rynków finansowych, a ceny ropy naftowej pozostają wrażliwe na nastroje inwestorów na globalnym rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Impulsem do zniżek na rynkach akcji na początku tego tygodnia był komunikat ze strony spółki Apple, która oceniła, że w bieżącym kwartale nie będzie w stanie wypełnić swoich prognoz dotyczących przychodów. Ma to związek z epidemią koronawirusa i powiązanym z nią spadkiem produkcji oraz chińskiego popytu na dobra produkowane przez tę firmę.

Informacje ze strony Apple nie mają bezpośredniego związku z rynkiem ropy naftowej, jednak zmniejszyły one ogólny apetyt inwestorów na ryzyko. Przypomniały one, że negatywny wpływ koronawirusa na sytuację w globalnej gospodarce będzie stopniowo się ujawniał poprzez różnego typu dane makro i komunikaty ze spółek. To z kolei może mieć negatywne przełożenie na ceny ropy naftowej.

W nadchodzącym okresie presja na dalszy spadek notowań ropy naftowej powinna wyhamować. Wszystko wskazuje na to, że rynek ropy naftowej zaczyna być powoli wyprzedany, a prawdopodobieństwo zejścia cen ropy na nowe tegoroczne minima jest już niewielkie.

Co więcej, na rynku ropy naftowej pojawiają się optymistyczne akcenty, które w kolejnych tygodniach mogą istotnie przełożyć się na ceny. Po pierwsze, spadek ilości nowych zachorowań na koronawirusa w Chinach budzi nadzieje na opanowanie wirusa. Po drugie, nadchodzące spotkanie OPEC+ może przynieść co najmniej przedłużenie porozumienia naftowego, a być może nawet pogłębienie cięć produkcji. Po trzecie, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej pozostaje niespokojna i podatna na ograniczenia podaży.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz