Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPF/IRG SGH: Polaków negatywnie oceniających gospodarkę więcej o 14 pkt proc r/r

0
Podziel się:

Odsetek respondentów negatywnie oceniających ogólną sytuację gospodarczą kraju wzrósł w I kwartale 2019 roku o 14 pkt. proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku i o ponad 20 pkt. proc. w porównaniu do ubiegłego kwartału, wynika z badania "Sytuacja na rynku consumer finance" przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH). Wciąż jednak ponad 36% badanych pozytywnie ocenia sytuację ekonomiczną Polski.

KPF/IRG SGH: Polaków negatywnie oceniających gospodarkę więcej o 14 pkt proc r/r

Rosnący pesymizm widoczny jest także w przypadku ocen przyszłego stanu polskiej gospodarki. Odsetek tych, którzy uważają, że ogólna sytuacja ekonomiczna Polski w następnych 12 miesiącach pogorszy się, wzrósł o 14% w porównaniu z I kwartałem 2018 i wyniósł 33,8%, podano.

"Uzyskiwane co kwartał w badaniu dane, oczyszczone z wahań krótkookresowych, ukazują wyraźny trend spadkowy, sygnalizując tym samym spowolnienie w gospodarce, choć według ostatnich prognoz może ono nie być bardzo głębokie, szczególnie w 2019 roku. W najbliższym okresie postrzeganie otoczenia makroekonomicznego przez gospodarstwa domowe będzie raczej utrzymywać się w tendencji spadkowej, co będzie negatywnie oddziaływało na decyzje w zakresie wydatków oraz zadłużenia w sektorze finansowym" - powiedział Sławomir Dudek z IRG SGH, cytowany w komunikacie.

Pomimo oczekiwanego spowolnienia w gospodarce gospodarstwa domowe są zdania, że nie będzie ono istotne i może nie przełożyć się na ich sytuację finansową. W obecnej edycji badania przewidywania co do własnej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych poprawiły się. Dziś już co trzeci Polak uważa, że sytuacja finansowa jego gospodarstwa domowego w następnych dwunastu miesiącach będzie lepsza. Odsetek ten wzrósł w ciągu roku o 42%. Choć oceny bieżącej sytuacji dochodowej od kilku kwartałów pozostają na zbliżonym poziomie, widoczny jest jednak trend spadkowy. W I kwartale 2019 r. 29,4% badanych oceniło obecną sytuację finansową swego gospodarstwa domowego jako gorszą niż rok wcześniej.

"Z rosnącym pesymizmem oceniamy nasze bieżące dochody, ale optymistycznie spoglądamy w przyszłość. Można się spodziewać, że ogłoszone rozszerzenie programu socjalnego może jeszcze wpłynąć na poprawę oczekiwanej sytuacji dochodowej społeczeństwa" - zaznaczył prezes KPF Andrzej Roter.

Odsetek osób obawiających się wzrostu stopy bezrobocia utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku kwartałów. Obecnie wynosi on 16,1%. Choć w I kwartale 2019 r. obawy przed bezrobociem nieznacznie zmalały, to tendencja średnioterminowa w tym zakresie jest nadal wzrostowa, podsumowano.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)