Na Giełdzie Papierów Wartościowych dobre nastroje. Indeks WIG osiągnął rekordowy pułap ponad 78,8 tys. punktów i zyskał niemal 2 proc. Nieco większy wzrost dotyczy indeksu WIG20, na którym zazieleniła się zdecydowana większość spółek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zieleń na warszawskiej giełdzie. WIG i WIG20 na plusie
Jak podkreśla serwis MacroNext "WIG jest najwyżej w historii" a także "o 25,3 proc. wyżej niż wskazywała prognoza Parkietu sprzed roku, od początku roku urósł o 36,7 proc."
Pozytywne dane z giełdy zbiegły się w czasie z doniesieniami z Brukseli. Jest niemal pewne, że Polska otrzyma środki z Krajowego Planu Odbudowy. - Mój rząd złożył dzisiaj wnioski o płatność w KPO - powiedział Donald Tusk. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen stwierdziła, że "musimy nadrobić stracony czas". 5 mld euro ma trafić w formie zaliczki do Polski jeszcze przed końcem tego roku.
Rekordzistą jest Pepco, które jest na plusie 8,3 proc. - tu warto podkreślić, że firm rosła już w czwartek., Allegro (ponad 5 proc.) i państwowy PZU (niemal 5 proc.). Zyskują też notowania Jastrzębskiej Spółki Giełdowej (3,7 proc.). W mniejszym stopniu - o ok. 2 proc. - wzrosły notowania Alior Banku, KGHM, PKN Orlen. Na minimalnym minusie są banki (mBank, Santander Bank Polska i Pekao).
KPO jeszcze w tym roku
Komisja Europejska zatwierdziła 5 mld euro jako pierwszą transzę Krajowego Planu Odbudowy dla Polski jeszcze w listopadzie. Jak pisaliśmy w money.pl, "przy zatwierdzaniu zaliczki Bruksela nie sprawdza realizacji kamieni milowych i wywiązania się z zobowiązań polskiego rządu".
Skąd zatem euforia? Donald Tusk podkreśla, że zmiana dotyczy tego, że pieniądze zostaną wypłacone Polsce jeszcze w tym roku. Wypłata ma nastąpić jednorazowo, a nie w dwóch transzach w 2024 r. jak planowano wcześniej.
KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.