Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
07.04.2020 13:43

KRD: Windykacja online wspiera płynność finansową w czasie pandemii wg 27% MŚP

Windykacja online to dla 27% małych i średnich firm usługa zdecydowanie wspierająca płynność finansową w czasie pandemii, wynika z badania IMAS International, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Ankietowani w nim przedsiębiorcy przyznają, że po wybuchu epidemii bardzo zwiększyły się problemy z terminowym płaceniem przez kontrahentów. Sygnalizuje to 63% przedsiębiorców z sektora MŚP. Najgorsze jest to, że nie zawsze wynika to z faktycznych kłopotów dłużników. W tym samym badaniu aż 27% respondentów przyznaje, że świadomie wstrzymuje płatności, bo trzyma pieniądze 'na czarną godzinę'. A 65% z nich jest przekonanych, że tak samo robią ich kontrahenci. Trudno się więc dziwić, że wierzyciele stracili cierpliwość i zaczynają się energiczniej upominać o zapłatę. Zwłaszcza że sami za chwilę staną przed problemem, czy zapłacić swoim wierzycielom" - czytamy w komunikacie.

W badaniu KRD ponad jedna czwarta przedsiębiorców z sektora MŚP wskazywała, że windykacja online jest dla nich istotnym narzędziem w utrzymaniu płynności finansowej. Obserwuje to także Kaczmarski Inkasso. Na koniec marca, a więc uwzględniając ponad 2 tygodnie epidemii, firma odnotowała 21,4% wzrost liczby spraw zleconych online poprzez aplikację Wingo.pl w porównaniu ze styczniem tego roku. Ich wartość była większa o 36,5% Średnia wartość zlecenia w styczniu to 17,5 tys. zł, a w marcu 19,8 tys. zł.

"Obserwujemy tu wyraźny wpływ koronawirusa. Przedsiębiorcy obawiają się braku płynności finansowej, więc nie zwlekają już z odzyskiwaniem należności. Do niedawna część z nich czekała ze zlecaniem odzyskania pieniędzy z faktur, argumentując, że 'klient w końcu sam zapłaci'. Teraz nasi konsultanci w rozmowach z przedsiębiorcami już tego nie słyszą. Coraz więcej z nich przekazuje zlecenia przez aplikację Wingo.pl" - powiedział prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, cytowany w komunikacie.

Na koniec marca w Krajowym Rejestrze Długów było notowanych ponad 290 tys. firm z długiem na łączną kwotę 10,35 mld zł. Od początku roku zadłużenie przedsiębiorstw wzrosło o 5,5%, mimo chwilowego spadku na koniec stycznia do poziomu 9,8 mld zł. Tylko w marcu powiększyło się o ponad 163 mln zł, podano także.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2020

adikSądy zawiesiły rozprawy i tylko przez sąd internetowy można uzyskać nakaz zapłaty.

13-04-2020

bnekNo ja już z Kaczmarski Inkasso mam umowe podpisaną...

Rozwiń komentarze (2)