Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kropiwnicki z RPP: W 2021 potrzebny 'stopniowy, delikatny' powrót do stóp z 2019

1
Podziel się:

W ciągu następnego roku kalendarzowego Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała "ostrożnie, stopniowo, delikatnie" wracać do poziomów stóp procentowych z 2019 r., które prze wiele lat dobrze służyły koniunkturze gospodarczej, uważa członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Kropiwnicki z RPP: W 2021 potrzebny 'stopniowy, delikatny' powrót do stóp z 2019

"Sądzę zatem, że rozsądny 'miks polityki gospodarczej' musi polegać na kontynuowaniu aktywnej prowzrostowej polityki fiskalnej oraz ostrożnej antyinflacyjnej polityki monetarnej. Sądzę, że w ciągu następnego roku kalendarzowego będziemy musieli ostrożnie, stopniowo, delikatnie wracać do poziomów stóp NBP z 2019, które prze wiele lat dobrze służyły naszej koniunkturze gospodarczej" - stwierdził Kropiwnicki w wypowiedzi przesłanej agencji ISBnews.

"Ciężar walki z inflacją spocznie na Narodowym Banku Polskim. Tu konieczna jest daleko posunięta ostrożność. O ile oddziaływanie makroekonomiczne obniżania stóp procentowych zawsze budziło moje wątpliwości, o tyle ich podnoszenie zdaje mi się bardziej skuteczne i to zarówno w wymiarze 'makro', jak i 'mikro'. Przypowiastka o 'ośle i żłobie' (gdy się owsa do żłobu nasypie to decyzja należy do osła, ale gdy 'dosypywanie' się ograniczy, to już apetyt osła napotyka skuteczne ograniczenia) autorstwa laureata Nagrody Nobla PA Samuelsona dobrze to ilustruje" - dodał członek Rady.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie 0,1%.

Renata Oljasz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ax
3 lata temu
obniżą na oprocentowanie ujemne w ślad za bankami zachodu, ponieważ zachodnie gospodarki kuleją, ludzie w kilka kolejnych lat stracą większość oszczędności, nastąpi wzrost cen i zostaną nadmuchane kolejne bańki spekulacyjne...