Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
17.03.2020 08:24

KSF-M rekomenduje uchylenie obowiązku stosowania bufora ryzyka systemowego

Komitet Stabilności Finasowej (KSF-M) wskazał na konieczność pilnych działań, mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na krajowy sektor bankowy i w efekcie na polską gospodarkę. W ramach swoich kompetencji zdecydował o wystosowaniu rekomendacji ws. niezwłocznego uchylenia obowiązku stosowania przez instytucje bufora ryzyka systemowego, poinformowano. Mniejszy wymóg kapitałowy przekłada się równocześnie na niższy wymóg MREL.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W ocenie Komitetu, umożliwienie bankom wykorzystania środków z bufora zmniejsza ryzyko ograniczenia dopływu kredytu do gospodarki (tzw. zjawisko credit-crunch) i będzie działać na rzecz wsparcia gospodarki i stabilności finansowej" - poinformowano w komunikacie po poniedziałkowym posiedzeniu KSF.

Wczorajsze posiedzenie KSF dotyczące nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) zostało zwołane w trybie pilnym z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu, prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wzięli w nim udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (MF) Leszek Skiba, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski. Na zaproszenie przewodniczącego KSF-M, w posiedzeniu wzięła udział minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Głównym tematem obrad było omówienie możliwych działań zaradczych, mających na celu ograniczenie wpływu epidemii koronawirusa na krajowy sektor bankowy i otoczenie gospodarcze.

"Komitet uznał, że wpływ ten należy rozpatrywać w krótkim i średnim horyzoncie. W krótkim okresie kluczową kwestią jest utrzymanie ciągłego dostępu społeczeństwa i podmiotów gospodarczych do rozliczeń pieniężnych, tak gotówkowych, jak i bezgotówkowych. W tym kontekście uznano, że oba te zadania są realizowane bez zakłóceń. Płynność banków jest niezagrożona i czuwa nad nią bank centralny" - podano w komunikacie.

W ocenie Komitetu "w średnim okresie podstawowym wyzwaniem jest utrzymanie płynności firm i zdolności banków do kreacji kredytu w warunkach dużej niepewności gospodarczej i ograniczeń zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej".

Komitet podkreślił jednocześnie, że ważne jest, aby środki uwolnione pochodzące z bufora nie zwiększyły skali zaplanowanych dywidend, a zostały zatrzymane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat w najbliższych kwartałach.

Ponadto Komitet, wykonując obowiązki ustawowe, podjął uchwałę ws. rekomendacji dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora, podano także.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz