Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

KSF-M rekomenduje utrzymanie wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%

0
Podziel się:

Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do ministra finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, podał bank centralny.

KSF-M rekomenduje utrzymanie wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%
KSF-M rekomenduje utrzymanie wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%

"Komitet, wykonując obowiązki ustawowe, podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do ministra finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora. Przedstawiciel ministra finansów zgodził się z rekomendacją i potwierdził brak potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie" - czytamy w komunikacie.

Członkowie Komitetu przedyskutowali źródła ryzyka w polskim systemie finansowym i jego otoczeniu wskazane w cyklicznej ankiecie przeprowadzonej wśród instytucji reprezentowanych w KSF.

"Jako główne źródło ryzyka wskazano trudną sytuację finansową niektórych instytucji kredytowych oraz możliwy efekt zarażania pozostałych uczestników systemu. Ważnym źródłem ryzyka pozostaje w dalszym ciągu portfel walutowych kredytów mieszkaniowych, głównie z uwagi na ryzyko prawne związane z niektórymi umowami o te kredyty. W ocenie Komitetu, ewentualny wpływ tego ryzyka może być rozłożony w czasie. Komitet będzie monitorował sytuację w tym zakresie, która zależy przede wszystkim od ukształtowania się linii orzeczniczej krajowych sądów" - czytamy dalej.

Komitet zapoznał się z podsumowaniem bieżących analiz w zakresie tendencji na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych.

"W ocenie Komitetu, na obecnym etapie nie ma oznak nadmiernego wzrostu kredytów mieszkaniowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost PKB i wynagrodzeń w gospodarce. Wysoka aktywność na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz wzrost średniej wartości kredytu wskazują jednak na potrzebę zachowania przez banki ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej klientów wnioskujących o kredyty mieszkaniowe, w szczególności w celach inwestycyjnych. Komitet będzie kontynuował monitorowanie rynku nieruchomości mieszkaniowych z punktu widzenia źródeł ryzyka systemowego" - napisano także w materiale.

Członkowie Komitetu omówili wnioski z analizy ubezpieczeń kredytów mieszkaniowych. Oceniono, że ubezpieczenia takich kredytów nie tworzą ryzyka przenoszenia się problemów pomiędzy sektorem bankowym i ubezpieczeniowym, podał również bank centralny.

"Członkowie Komitetu omówili postępy w realizacji reformy wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID. Mając na uwadze obecne zaawansowanie prac oceniono, że ryzyko dla krajowego systemu finansowego związane z zagrożeniem terminowego dostosowania stawek WIBOR do wymogów rozporządzenia BMR1 zmalało z uwagi na uzgodnienie w UE przedłużenia terminu na wspomniane dostosowanie oraz zintensyfikowanie przygotowań przez spółkę GPW Benchmark" - napisano dalej.

Działając na podstawie art. 39 i 46 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego Komitet wydał opinie w sprawie utrzymania bądź uchylenia albo zmiany decyzji w sprawie identyfikacji innych instytucji o znaczeniu systemowym (O-SII) oraz nałożeniu bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym na zidentyfikowane instytucje.

"Komitet zapoznał się z raportem Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczącym ram polityki makroostrożnościowej w Polsce i stanowiącym podsumowanie misji MFW przeprowadzonej w latach 2017-18 w ramach programu Financial Sector Assessment Program (FSAP). MFW pozytywnie ocenił prowadzenie polityki makroostrożnościowej w Polsce oraz sformułował rekomendacje w celu dalszego wzmocnienia tej polityki. Członkowie KSF uznali, że większość rekomendacji FSAP jest zrealizowana lub jest w trakcie realizacji" - wskazano też w materiale.

Komitet przeanalizował ekspozycje zagraniczne polskiego sektora bankowego. Z analizy wynika, że działalność zagraniczna polskich banków jest ograniczona i skupiona głównie w krajach strefy euro. Spośród krajów trzecich (kraje poza UE), na które polski sektor bankowy ma największe ekspozycje, wszystkie zostały uznane za istotne na poziomie UE i są monitorowane przez Europejską Radę Ryzyka Systemowego, poinformowano także.

Komitet zapoznał się z przeglądem polityki makroostrożnościowej prowadzonej przez poszczególne kraje oraz na forum Unii Europejskiej.

W posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącym nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M), które odbyło się 23 września 2019 r., uczestniczyli:

Paweł Szałamacha, Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego - jako przewodniczący Komitetu,

Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,

Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,

Krzysztof Broda, zastępca prezesa zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kolejne, regularne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zaplanowano na grudzień 2019 r.

forex
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)