Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kurs Biomedu. Rollercoaster na akcjach producenta leku na koronawirusa

0
Podziel się

Biomed Lublin podziałał na wyobraźnię inwestorów na warszawskiej giełdzie - po wybuchu epidemii kurs spółki wystrzelił.Ww sierpniu firma ruszyła z produkcją polskiego leku na koronawirusa, lecz w ostatnim czasie jej notowania mocno spadają

Kurs Biomedu. Rollercoaster na akcjach producenta leku na koronawirusa
Kurs Biomedu. Rollercoaster na akcjach producenta leku na koronawirusa (Pixabay, pixabay)
bEhVRhvp

Biomed Lublin, producent surowic i szczepionek, po wybuchu pandemii stał się gwiazdą na warszawskiej giełdzie. Na przełomie marca i kwietnia notowania spółki wywindowała informacja o zastosowaniu w walce z koronawirusem szczepionki na gruźlicę, której producentem jest lubelska firma.

Jednak w połowie kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia podała, że póki co nie ma dowodów na skuteczność szczepionki. Kontrowersje wywołała też sprzedaż przez prezesa Marcina Piróga pakietu akcji Biomedu w momencie, gdy te były najdroższe.

Po tych informacjach Biomed nieco stracił w oczach inwestorów, jednak szybko odrobił spadki. Kurs piął się w górę aż do początku sierpnia. Na początku roku za akcję lubelskiego producenta szczepionek płacono około 1 zł. W szczytowym momencie, na początku sierpnia już 30 zł. Potem zaczęły się spadki. Obecnie kurs wynosi około 13 zł.

bEhVRhvr
Zobacz także: Prezes Biomed Lublin sprzedał swoje akcje, by pracownicy dostali pensje. "Przed Wielkanocą byliśmy pod ścianą"

W połowie sierpnia, kiedy notowania były już na fali spadkowej, Biomed ogłosił, że uruchomia produkcję polskiego leku na koronawirusa z osocza ozdrowieńców. Pierwsza seria ma trafić do badań klinicznych pod koniec października.

– Zaczynamy wykorzystywać technologię, którą Biomed Lublin posiada, jako jedyna firma w Polsce i jako jedna z niewielu na świecie – mówił wtedy Piotr Fic, członek zarządu spółki.

bEhVRhvx

Biomed myśli też o kolejnych etapach projektu - chce nie tylko wykorzystać preparat jako lek, lecz także stosować go w celach profilaktycznych

wykres dla: BML

Jedniak od początku sierpnia widoczna jest wyraźna korekta kursu, który został wywindowany przez pierwsze miesiące trwania pandemii, kiedy lubelski producent suerowic i szczepionek wyraźnie podziałał na wyobraźnię inwestorów.

W ciągu ostatniego miesiąca notowania poszły dół o około 40 proc. A w czwartek po południu spadają o ponad 6 proc. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż znajdują się znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii, kiedy za akcję płacono zaledwie 1 zł. Od początku roku kurs Biomedu wzrósł o ponad 1000 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhVRhvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)