Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

"Legendy Polskie" bez koproducenta. Platige Image tworzy rezerwy na Allegro

8
Podziel się:

Pamiętacie filmy Twardowsky i Jaga? Filmy sfinansowane przez Allegro z serii "Legendy Polskie" w internecie miały po prawie sześć milionów wyświetleń. Na nowsze trzeba będzie poczekać. Ich wykonawca prawdopodobnie będzie musiał zwrócić Allegro 3 mln zł, choć informuje, że projekt będzie zrealizowany. I ma problemy w rozmowach z bankiem kredytującym. A przecież współprodukuje serial "Wiedźmin" z Netfliksem.

Czy obejrzymy kolejne filmy z serii "Legendy Polskie"? Wiele zależy teraz od banku
Czy obejrzymy kolejne filmy z serii "Legendy Polskie"? Wiele zależy teraz od banku (Youtube.com)

Kolejna produkcja filmowa i kolejne straty. Zarząd Platige Image (udziałowcem jest Tomasz Bagiński, którego film miał 17 lat temu nominację do Oskara), podał, jakie rezerwy utworzył na swoje przedsięwzięcia. Wychodzi z tego powtórka rekordowej straty netto w 2018 roku, czyli 6,76 mln zł na minusie. Po tej informacji akcje na giełdzie spadły we wtorek o 5,2 proc. do najniższego poziomu od października 2015 r.

Chodzi przede wszystkim o produkcje filmowe. Przypomnijmy, że Platige Image wspólnie z Netlix kręci serial o wiedźminie Geralcie, w którym w głównej roli obsadzono hollywoodzkiego gwiazdora Henry'ego Cavilla.

Zobacz też: "Wiedźmin" od Netflix. "Jesteśmy mega podekscytowani"

We wtorek spółka podała, że będzie musiała prawdopodobnie zwrócić 3 mln zł, które otrzymała od Allegro za produkcję popularnych w internecie "Legend Polskich". Miała znaleźć koproducenta, do współfinansowania produkcji. W przeciwnym razie Allegro należał się rabat 3 mln zł.

I właśnie taki scenariusz się realizuje. Koproducenta nie ma. Platige Image twierdzi, że "jest w trakcie prac tzw. developmentu produkcji filmowej, które mają doprowadzić do zawarcia umowy". Czyli film się ukaże - firma potwierdza, że będzie ukończony - ale wykonawca do niego dołoży.

Film o Kapuścińskim klapą finansową

A to nie wszystkie złe informacje ze spółki. Film "Jeszcze dzień życia", czyli animowany dokument o trzech miesiącach życia Ryszarda Kapuścińskiego, okazał się klapą finansową. Premierę w Polsce miał 2 listopada 2018 r. i ani razu nie znalazł się w pierwszej dziesiątce tygodniowych box office. Platige Image tworzy odpis na "trwałą utratę wartości aktywów dotyczących filmu". W straty pójdzie 1,35 mln zł. Przychody z filmu nie pokryją wydatków.

Ogólna wartość rezerw i odpisów wyniosła 9,07 mln zł. Jak podaje spółka, tylko 3 mln zł, które będzie prawdopodobnie musiała oddać Allegro wymagają płatności w gotówce. Pozostałe kwoty już zostały wydane i teraz trzeba tylko zaakceptować, że prawdopodobnie nigdy nie wrócą do spółki.

Zarząd Platige uznał, że pożyczki 4,67 mln zł dla Platige Films, która produkowała "Jeszcze dzień życia" są nie do odzyskania. Podobnie jak pożyczki dla spółki zależnej Fatima, która dwa lata temu zaczęła już produkcję kreskówki, ale portugalski kontrahent nie wywiązał się z umowy.

Rekord straty wyrównany. Co na to bank kredytujący?

Nawet bez uwzględnienia rezerw grupa Platige Image wykazałaby w ubiegłym roku stratę 2,4 mln zł. Razem z nimi minus rośnie do 6,76 mln zł. Przychody wzrosły do 74 mln zł z 70 mln zł rok wcześniej.

EBITDA, czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację - w skrócie wskaźnik, który pokazuje, czy spółka w ogóle wypracowuje pieniądze bez uwzględnienia kosztów finansowych - po rezerwach będzie nieznacznie dodatni i wyniesie 0,54 mln zł. Bez rezerw wyniósłby 3,81 mln zł.

Spółka zastrzega, że te wartości mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyliczenia zostaną przedstawione w skonsolidowanym raporcie rocznym, którego publikację zaplanowano na 21 marca.

Jednocześnie zarząd poinformował, że na podstawie wstępnych wyników przewiduje, że wskaźniki finansowe zapisane w umowach kredytowych nie zostaną spełnione. Zarząd jest "w stałym kontakcie z bankiem" i prowadzi rozmowy, mające na celu uzyskanie akceptacji ewentualnego przekroczenia wskaźników za rok 2018 i przedłużenia umów kredytowych. Jak poinformowano taka sytuacja miała już miejsce za rok 2017 i bank wyraził zgodę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Serio
8 miesięcy temu
Ech panie Baginski. Gdyby Pan zrobił w taki sposób Wiedźmina jak zrobił Polskie Legendy to byłby Pan bez dyskusyjne Polskim Skarbem Narodowym. Proszę szukać w rządzie wsparcia dla polskiego kina. Może się uda uratować ten fajny projekt Polskie Legendy bo na Wiedźmina to już nie liczę że się podniesie.
skala27
3 lata temu
Te filmy jeśli powstaną będą długo wyczekiwanymi hitami polskiego kina.
FAKT
5 lata temu
Bagiński pracuje NA STANOWISKU !! w TVP
A JEDNAK ZW...
5 lata temu
NIE MAJĄ PRAWA POWSTAWAĆ !!! słowiańska cywilizacja MA ZGINĄĆ !! tak należy odczytać problemy . ALLEGRO trzepane było przez SKARBÓWKĘ , TAK WYKAŃCZA SIĘ POLSKIE FIRMY !.
qwe
5 lata temu
Takie to polskie zarządzanie... wszystko w stylu "dajcie kasę, na pewno się uda". No i nie udało się znaleźć koproducenta, a pieniążki już wydane