Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Leszek Czarnecki chce połączyć swoje banki. Idea przejmie Getin

246
Podziel się:

Getin Noble Bank oraz Idea Bank poinformowały w komunikatach giełdowych o zamiarze połączenia obu instytucji w jedną. W ten sposób powstać ma siódmy pod względem aktywów, kredytów oraz depozytów bank w Polsce.

Leszek Czarnecki
Leszek Czarnecki (East News)

Scenariusz nakreślony w komunikatach banków Leszka Czarneckiego to przejęcie Getin Noble Banku przez Idea Bank. Taka operacja ma w efekcie powołać do istnienia instytucję, której aktywa sięgną 78,7 mld zł. Plan przejęcia został podpisany 17 stycznia - zgodnie z jego postanowieniami, choć Idea będzie podmiotem przejmującym, to po całym procesie na rynku pozostanie instytucja pod nazwą Getin Noble Bank.

W trakcie przejęcia cały majątek dotychczas istniejące Getin Noble Banku zostanie przeniesiony w zamian no akcje nowej emisji Idea Banku na ten właśnie podmiot. Dla akcjonariuszy GNB wyznaczono parytet wymiany akcji na 0,185 akcji Idea Banku za 1 akcję Getinu. Taki parytet ma zapewnić zwiększenie kapitału GNB o 100 mln zł.

Zobacz także: Zobacz też: Afera KNF. Czy Leszek Czarnecki może chcieć odszkodowania?

Bank uniwersalny

Powstały z połączenia bank ma skupiać się na ofercie dla klientów detalicznych oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Portfel kredytowy takiego banku miałby wartość 58,5 mld zł, czego 42 proc, stanowić będą kredyty hipoteczne, 18 proc, kredyty dla MŚP oraz 16 proc. finansowanie leasingu. 72 proc. z 65,4 mld zł zgromadzonych depozytów stanowiłyby depozyty terminowe.

Proces łączenia, zgodnie z prezentacją dla inwestorów, miałby zakończyć się w trzecim kwartale tego roku, jeśli wcześniej zgodę na taki ruch wyrazi Komisja Nadzoru Finansowego. W efekcie, instytucja finansowa Leszka Czarneckiego znów miałaby stać się rentowna.

Afera KNF

Jak wielokrotnie pisaliśmy na money.pl, miliarder Leszek Czarnecki twierdzi, że były szef KNF zażądał od niego 40 mln zł łapówki w zamian za przychylność dla jego banków. Nagrał spotkanie, w czasie którego były już szef KNF sugeruje mu zatrudnienie wskazanego z imienia i nazwiska prawnika. Nagranie to przekazał "Gazecie Wyborczej", która sprawę opisała. Konsekwencją artykułu była dymisja Marka Ch. już w dniu publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(246)
niop
4 lata temu
A mi daje teraz całkiem fajnie zarobić na lokatach więc ja wpłacam i korzystam.
tomla
4 lata temu
Dla mnei jako dla klienta getina nic się tak naprawdę nie zmieni dlatego na spokojnie poobserwuję jak dalej ta sytuacja będzie się rozwijała.
anka
4 lata temu
Z ustawy o BFG zniknął zapis o możliwości sprzedania banku „za złotówkę”. Trudno się dziwić, ta opcja stała się ostatnio dla polityków swoistym „gorącym kartoflem”.
mila
4 lata temu
Nie tak szybko z tym podważaniem statusu GNB; idea połączenia słuszna.Nie udało się z przekrętem KNF więc i tak jest sukces.
nikt
4 lata temu
Kto założył Getback? Dlaczego się o tym nie pisze? Czy to nie zmówili się banksterzy aby pozbyć się wątpliwych wierzytelności? Jak to jest, że nikt nie reagował?
...
Następna strona