Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leszek Czarnecki chce połączyć swoje banki. Idea przejmie Getin

Getin Noble Bank oraz Idea Bank poinformowały w komunikatach giełdowych o zamiarze połączenia obu instytucji w jedną. W ten sposób powstać ma siódmy pod względem aktywów, kredytów oraz depozytów bank w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Leszek Czarnecki

Scenariusz nakreślony w komunikatach banków Leszka Czarneckiego to przejęcie Getin Noble Banku przez Idea Bank. Taka operacja ma w efekcie powołać do istnienia instytucję, której aktywa sięgną 78,7 mld zł. Plan przejęcia został podpisany 17 stycznia - zgodnie z jego postanowieniami, choć Idea będzie podmiotem przejmującym, to po całym procesie na rynku pozostanie instytucja pod nazwą Getin Noble Bank.

W trakcie przejęcia cały majątek dotychczas istniejące Getin Noble Banku zostanie przeniesiony w zamian no akcje nowej emisji Idea Banku na ten właśnie podmiot. Dla akcjonariuszy GNB wyznaczono parytet wymiany akcji na 0,185 akcji Idea Banku za 1 akcję Getinu. Taki parytet ma zapewnić zwiększenie kapitału GNB o 100 mln zł.

Zobacz też: Afera KNF. Czy Leszek Czarnecki może chcieć odszkodowania?

Bank uniwersalny

Powstały z połączenia bank ma skupiać się na ofercie dla klientów detalicznych oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Portfel kredytowy takiego banku miałby wartość 58,5 mld zł, czego 42 proc, stanowić będą kredyty hipoteczne, 18 proc, kredyty dla MŚP oraz 16 proc. finansowanie leasingu. 72 proc. z 65,4 mld zł zgromadzonych depozytów stanowiłyby depozyty terminowe.

Proces łączenia, zgodnie z prezentacją dla inwestorów, miałby zakończyć się w trzecim kwartale tego roku, jeśli wcześniej zgodę na taki ruch wyrazi Komisja Nadzoru Finansowego. W efekcie, instytucja finansowa Leszka Czarneckiego znów miałaby stać się rentowna.

Afera KNF

Jak wielokrotnie pisaliśmy na money.pl, miliarder Leszek Czarnecki twierdzi, że były szef KNF zażądał od niego 40 mln zł łapówki w zamian za przychylność dla jego banków. Nagrał spotkanie, w czasie którego były już szef KNF sugeruje mu zatrudnienie wskazanego z imienia i nazwiska prawnika. Nagranie to przekazał "Gazecie Wyborczej", która sprawę opisała. Konsekwencją artykułu była dymisja Marka Ch. już w dniu publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2019

STOP !!!Panie Czarnecki pan jest profesionalnym gangsterem.Okradal pan ludzi z pieniedzy z tak zwanych weryfikacji firm,ktore ubiegaly sie w pana Idea banku o … Czytaj całość

17-01-2019

ewAKto temu złodziejowi jeszcze uwierzy?

17-01-2019

Krzysztof JStatek z lichwą tonie...

Rozwiń komentarze (246)