Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łon z RPP: Stopy bez zmian do końca kadencji, choć obniżki nie można wykluczyć

3
Podziel się:

Obecnie właściwą strategią w polskiej polityce pieniężnej jest taka, która zakłada utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), tj. do 2022 r., uważa członek RPP Eryk Łon. Jednak nie wykluczył obniżki stóp procentowych już w I kw. 2021 r., gdyby realna roczna dynamika PKB kształtowała się "na niepokojąco niskim poziomie".

Łon z RPP: Stopy bez zmian do końca kadencji, choć obniżki nie można wykluczyć

"Biorąc pod uwagę wnioski płynące z najnowszej projekcji inflacji oraz PKB można wyrazić przekonanie, że najbardziej właściwą strategią w polskiej polityce pieniężnej jest taka, która zakłada utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych do końca obecnej kadencji RPP. Stosunkowo niski poziom wskaźników nastrojów konsumenckich publikowanych przez GUS przemawia za tym, aby nie zaostrzać polityki pieniężnej" - napisał Łon w artykule opublikowanym w portalu wGospodarce.pl.

Podkreślił jednocześnie, że nie można wykluczyć dokonania obniżki stóp procentowych, warto bowiem - według niego - czynić wszystko, co tylko możliwe, aby dzięki łagodnej polityce stóp procentowych przyczyniać się do stopniowej poprawy nastrojów polskich konsumentów.

"Uważam, że najbardziej prawdopodobny jest wariant stopniowej poprawy rocznej realnej dynamiki PKB. Gdyby jednak okazało się, że realna roczna dynamika PKB kształtuje się na niepokojąco niskim poziomie nie wykluczam, że należałoby wówczas dokonać obniżki stóp procentowych już w I kwartale tego roku. Na razie zakładam jednak, że potrzeby takiej nie będzie i redukcja stóp procentowych nie będzie potrzebna" - stwierdził członek RPP.

Łon napisał także, że uważa interwencje walutowe za pełnowartościowy instrument polityki pieniężnej.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r. - łącznie o 1,4 pkt proc. do 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
GINIOL
3 lata temu
Do normalności. To weź teraz kredyt na 10-20 lat.
GINIOL
3 lata temu
Zawsze zadaję sobie pytanie, kto zyskuje a kto traci.O tym Pan Łon nie powiedział. Nie powiedział o wskaźnikach inflacji, a są ode 3-4 krotnie większe niż stopa procentowa. Czyli każdy kto ma jakieś oszczędności w polskich bankach traci na ich wartości.? Po kilku latach takiej polityki zdolność nabywcza oszczędności może spaść o 20-30%. Bardzo bogaci tego nie odczują, ale średniacy tak. Odczują także biedniejsi, ale tym rząd PiS da kolejne 500+ a ci co pracują w budżetówce, służbie zdrowia nie dostaną nic.
Normalność
3 lata temu
Brawo ! Nie zabijają obywateli wysokimi odsetkami jak po PSL i komuniści przedtem.