Notowania

giełda
10.05.2019 10:08

Lotos kupił ropę z Rosji. Surowiec przypłynie z Primorska

W związku z zamknięciem rurociągu "Przyjaźń" Grupa Lotos podjęła decyzję o zakupie surowca z Rosji drogą morską z portu w Primorsku. To pozwoli zabezpieczyć spółce rezerwy ropy na kilka tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiał prasowy)
Mimo zamknięcia ważnego rurociągu, Lotos kupił ropę z Rosji. Surowiec ma dotrzeć do kraju drogą morską (Fot: Lotos)

"Dzięki dostawom surowca drogą morską oraz uwolnionym zapasom obowiązkowym Grupa Lotos ma zabezpieczone rezerwy ropy na kolejne tygodnie. Rafineria w Gdańsku pracuje stabilnie przy pełnym obciążeniu. Równolegle przedstawiciele koncernu (...) pracują nad rozwiązaniem kwestii zanieczyszczonej ropy od strony technicznej, jak i handlowej" - czytamy w komunikacie.

W Grupie Lotos powstał również zespół ekspertów, który rozpatruje różne rozwiązania, współpracując w tym zakresie z pozostałymi podmiotami korzystającymi ze wspólnej infrastruktury przesyłowej.

Jednocześnie koncern ustala adekwatne rozstrzygnięcia w ramach obowiązujących umów i przepisów prawa. Podkreśla również, że logistyka morska jest ważnym elementem w łańcuchu logistycznym grupy kapitałowej.

Obejrzyj: Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

"Położenie rafinerii Grupy Lotos w pobliżu morskiego terminala przeładunkowego ropy naftowej pozwala na dywersyfikację dostaw surowca, umożliwia dostawy ropy naftowej pochodzącej z własnych złóż na Bałtyku (Lotos Petrobaltic) i na Litwie (Lotos Geonafta), jak również z Morza Północnego (Lotos Norge) czy z innych dalszych kierunków. Dzięki temu firma w minimalnym stopniu odczuwa skutki obecnej sytuacji" - podsumowano w komunikacie.

24 kwietnia PERN, w celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych, wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

Rurociąg Przyjaźń wypełniony jest teraz bardzo szkodliwą substancją
Zanieczyszczona rosyjska ropa trafiła do Polski. Na Białorusi uszkodziła rafinerię

Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia pojawiła się informacja o tym, że płynąca z Białorusi do Polski ropa uległa zanieczyszczeniu. Wykryto w niej kilkudziesięciokrotne przekroczenie niebezpiecznych dla urządzeń substancji.

Grupa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, lotos, ropa, rosja
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

RomerNa Lotosie już tego ruskiego syfu nie zatankuję .

10-05-2019

qazA niech kupują choćby od samego diabła jak jest tańsza byle to kierowcy odczuli przy tankowaniu.

10-05-2019

comitami wysłać do Rosji niech chleją

Rozwiń komentarze (17)