Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Lotos kupił ropę z Rosji. Surowiec przypłynie z Primorska

17
Podziel się:

W związku z zamknięciem rurociągu "Przyjaźń" Grupa Lotos podjęła decyzję o zakupie surowca z Rosji drogą morską z portu w Primorsku. To pozwoli zabezpieczyć spółce rezerwy ropy na kilka tygodni.

Mimo zamknięcia ważnego rurociągu, Lotos kupił ropę z Rosji. Surowiec ma dotrzeć do kraju drogą morską
Mimo zamknięcia ważnego rurociągu, Lotos kupił ropę z Rosji. Surowiec ma dotrzeć do kraju drogą morską (Materiał prasowy, Lotos)

"Dzięki dostawom surowca drogą morską oraz uwolnionym zapasom obowiązkowym Grupa Lotos ma zabezpieczone rezerwy ropy na kolejne tygodnie. Rafineria w Gdańsku pracuje stabilnie przy pełnym obciążeniu. Równolegle przedstawiciele koncernu (...) pracują nad rozwiązaniem kwestii zanieczyszczonej ropy od strony technicznej, jak i handlowej" - czytamy w komunikacie.

W Grupie Lotos powstał również zespół ekspertów, który rozpatruje różne rozwiązania, współpracując w tym zakresie z pozostałymi podmiotami korzystającymi ze wspólnej infrastruktury przesyłowej.

Jednocześnie koncern ustala adekwatne rozstrzygnięcia w ramach obowiązujących umów i przepisów prawa. Podkreśla również, że logistyka morska jest ważnym elementem w łańcuchu logistycznym grupy kapitałowej.

Zobacz także: Obejrzyj: Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

"Położenie rafinerii Grupy Lotos w pobliżu morskiego terminala przeładunkowego ropy naftowej pozwala na dywersyfikację dostaw surowca, umożliwia dostawy ropy naftowej pochodzącej z własnych złóż na Bałtyku (Lotos Petrobaltic) i na Litwie (Lotos Geonafta), jak również z Morza Północnego (Lotos Norge) czy z innych dalszych kierunków. Dzięki temu firma w minimalnym stopniu odczuwa skutki obecnej sytuacji" - podsumowano w komunikacie.

24 kwietnia PERN, w celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych, wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia pojawiła się informacja o tym, że płynąca z Białorusi do Polski ropa uległa zanieczyszczeniu. Wykryto w niej kilkudziesięciokrotne przekroczenie niebezpiecznych dla urządzeń substancji.

Grupa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(17)
esox
3 lata temu
Kubica w F1 ponoć jeździ na ORLENIE i z dodatkiem cukru. Te 5 czy 6 sekund różnicy ta ma się nijak do poboru opłat na słynnych naszych autostradach. Ostatnio na A4 ponad godzinę stałem w korkach żeby zapłacić za ...chyba stanie w korku.
Miecio
3 lata temu
Lotos zawsze kupował w Kaliningradzie benzynę i ropę i gaz w cysternach je wozili. Ja jak jestem w Kaliningradzie to zawsze tankuje benzynę rosyjska jest lepsza od polskiej bo nie ma dodatku bio u nas to jast chyba z 20% tego czegoś, i jak się tankuje polska benzyna to czuć fryturę a jak w Rosji taknuje to zapach jest benzyny i na zbiorniku 60litrowym średnio 80 km więcej mogę zrobić i auto jest dynmiczniejsze. Ale u nas to pewnie doleją biodatku i znowu zarobią podwójnie. Cena teżw Rosji benzyny to jakieś 48 rubli czyli 2,5. - 2,8 za litr.
antypis
3 lata temu
nie kupujcie od orlenu bo to pisowsiki kasownik
ronin755
3 lata temu
Dobrze, że w lotosie myślą. Jak będziemy się obrażać na wszystkich to nie długo będziemy jeżdzić na węgiel, albo dorożką.
Diesel
3 lata temu
I będzie powód do podwyżki. Bo statki pływają na ropę ;-) Ja sprzedałem na MoFree auto na benzynę- strasznie dużo paliło (10-110 litrów), kupiłem ropniaczka -spalanie 4 max 5 litrów. trochę będzie oszczędności.