Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Lotos zapewnił sobie nowe dostawy ropy. Surowiec przypłynie z USA

8
Podziel się

Poprzez Naftoport do Polski trafi w 2019 roku amerykańska ropa naftowa. Stroną umowy jest państwowy Lotos. Spółka w ten sposób chce systematycznie uniezależniać się od surowca ze Wschodu.

Polska spółki dywersyfikują dostawy ropy naftowej.
Polska spółki dywersyfikują dostawy ropy naftowej. (flickr.com)
bErFwPZx

Grupa Lotos podpisała umowę terminową na dostawy amerykańskiej ropy naftowej w 2019 roku. Będzie dostarczana drogą morską poprzez Naftoport.

"W latach 2017-2018 Lotos sprowadził i przerobił kilka gatunków ropy naftowej z USA. Obecny kontrakt dotyczy dostaw nie mniej niż siedmiu ładunków jednego, wybranego gatunku. Jest efektem stale rozwijanego zainteresowania grupy Lotos rynkiem amerykańskim, szczególnie w kontekście sprzyjających warunków rynkowych" - czytamy w komunikacie.

bErFwPZz

W 2018 roku rafineria w Gdańsku przerobiła 16 gatunków ropy naftowej z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Afryki Zachodniej, a także ropę naftową rosyjską, litewską wydobywaną przez Lotos Geonafta oraz polskie gatunki wydobywane przez PGNiG i Lotos Petrobaltic. Po trzech kwartałach prawie jedna trzecia ropy naftowej przerabianej w gdańskiej rafinerii pochodziła z kierunku innego niż wschodni.

Zobacz także: Fuzja PKN Orlen i Lotosu będzie zależeć od decyzji Komisji Europejskiej

- Działania dywersyfikacyjne są kluczowe dla zapewnienia ciągłości i stabilności dostaw ropy naftowej do rafinerii grupy Lotos. Dzięki tego typu transakcjom pozyskujemy i utrwalamy doświadczenia przerobowe dla surowców o zróżnicowanej jakości, nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami z kilku kontynentów. To kluczowe czynniki zapewniające bezpieczeństwo surowcowe - komentuje Jarosław Kawula, wiceprezes ds. produkcji i handlu.

bErFwPZF

Elastyczność w dostępie do surowca od różnych partnerów ma zwiększyć dodatkowo realizowany Projekt EFRA (skrót od efektywna rafinacja). Jego wartość to ponad 2,3 mld zł. Dzięki niemu spółka ma mocno ograniczyć produkcję ciężkiego oleju opałowego, uzyskując dodatkowo ponad 900 tys. ton wysokomarżowych produktów rocznie.

- Jednocześnie spółka jest w trakcie analiz kolejnych inwestycji pozwalających na przerób wielu gatunków ropy naftowej oraz przygotowuje się do większego wykorzystania własnego surowca z segmentu wydobywczego z Morza Bałtyckiego i Morza Północnego - wskazał Patryk Demski, wiceprezes ds. inwestycji i innowacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErFwQaa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
Góral
3 lata temu
Czy z tą ropą przypłyną do nas wizy USA?
yhy
3 lata temu
Na złość Mamie odmrożę sobie uszy, na złość Rosji kupimy ropę za 100 % drożej. Bracia fartuszkowi będą zadowoleni !
Buksy Na ...
3 lata temu
Amerykanska ropa jest wysmienita ! Tankuje tylko amerykanska benzyne firmy EXXON i na amerykanskim tygrysie moj Folkswagen Pasat pali 10l/100 km , a z Orlenu,aby przejechac 100 km potrzebuje 13 litrow . Na amerykanskim gazie z Gazoportu woda w czajniku na herbate gotujesie o 5 minut krocej niz na gazie z Rosji!!!
bErFwQab
Ewelina
3 lata temu
Słyszałam w programie telewizyjnym ze będziemy 100 dolarów więcej płacić wypowiadali się specjaliści ale Polska bogaty kraj. U nas ze skrajności w skrajność teraz uwielbiamy USA . Zamiast prowadzić dobre stosunki handlowe z Rosja ponieważ to duży rynek zbytu to nie będziemy skomlec o wizy do USA a oni i tak mają nas gdzieś im zależy na pozbycia się Starego sprzętu wojskowego którego nikt oprócz Polski od nich nìe kupuję.
jacku
3 lata temu
Brawo Pis