Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Lublin Airport: 55% Polaków przełożyło lub odwołało lot albo zamierza to zrobić

0
Podziel się:

Ponad połowa Polaków (55%), którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy latali samolotem, odwołała, przełożyła lub zamierza odstąpić od zaplanowanej wcześniej podróży lotniczej, wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS na zlecenie Portu Lotniczego Lublin (PLL). Prawie co piąty ankietowany w ogóle zrezygnuje z latania samolotami, zaś blisko połowa z podróżujących obawia się zakażenia koronawirusem.

Lublin Airport: 55% Polaków przełożyło lub odwołało lot albo zamierza to zrobić
(Shutterstock)

Eksperci Portu Lotniczego Lubin zwracają uwagę na to, że niepewność co do skali kryzysu jeszcze bardziej destabilizuje sytuację na rynku.

"Polską branżę lotniczą czeka wstrząs. Nasza mobilność w najbliższych 12 miesiącach spadnie dramatycznie. Nic dziwnego - światowy kryzys gospodarczy, który nie ominie także Polski, oznaczać będzie miliony bezrobotnych, pozbawiając ludzi środków na podróżowanie. Z kolei firmy, które zdołają się utrzymać na rynku, z całą pewnością będą redukować swoje koszty, stawiając na prace zdalną i ograniczanie wyjazdów służbowych" - powiedział prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz, cytowany w komunikacie.

45% Polaków deklaruje, że już musiało przełożyć albo odwołać swój lot. Najczęściej odpowiadali tak ankietowani w przedziale wiekowym 40-49 lat (63%). Kolejnych 10% badanych planuje rezygnację z zaplanowanego lotu. 15% respondentów nie zamierza odwoływać swojej podróży. Najczęściej odpowiadały tak osoby w przedziale wiekowym 50-69 lat (23%) oraz co czwarty mieszkaniec średnich miast o populacji 50-250 tys. 27% latających samolotem w ogóle nie planowało podróży lotniczej w tym roku, wskazano również.

Prawie co piąty ankietowany w ogóle zrezygnuje z podróżowania samolotem. W tej grupie dominują seniorzy w wieku 70+ (33%). Siedmiu na dziesięciu respondentów nie zamierza porzucać latania - to głównie osoby w wieku 30-39 lat (78%) oraz mieszkańcy miast o populacji 250-500 tyś. (93%).

Niemal co drugi ankietowany (45%) pytany o bariery związane z lataniem w dobie pandemii wskazuje obawę przed zakażeniem się koronawirusem. Zachorowania boją się częściej kobiety (51%) niż mężczyźni (35%) oraz osoby w wieku 40-49 lat (55%), u których obawa ta występuje znacznie częściej niż u seniorów 70+ (25%). 38% respondentów niepokoi się zamknięciem granic i infrastruktury turystycznej oraz ewentualnym brakiem możliwości powrotu z zagranicy, podkreślono.

Port Lotniczy Lublin rozpoczął działalność w grudniu 2012 roku. Lotnisko, znajdujące się w Świdniku, obsługuje aglomerację lubelską, stanowiąc katalizator rozwoju gospodarczego regionu (m.in. rozwój turystyki przyjazdowej). Obszar oddziaływania lotniska obejmuje także Białoruś oraz Ukrainę Zachodnią. Port Lotniczy Lublin współpracuje z takimi przewoźnikami jak Eurowings, LOT, Ryanair czy WizzAir.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)