Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Mabion rozbił bank. "Polska szczepionka na COVID-19" podbiła notowania akcji o 100 procent

12
Podziel się

Za to inwestorzy kochają giełdę. W ciągu jednego dnia posiadacze akcji polskiej spółki Mabion mogli podwoić swoje oszczędności. Wszystko za sprawą informacji na temat zaangażowania firmy w produkcję szczepionki na koronawirusa. Interweniować musiała sama giełda.

Mabion rozbił bank. "Polska szczepionka na COVID-19" podbiła notowania akcji o 100 procent
Akcje Mabionu wystrzeliły. (Adobe Stock | money.pl, Leigh Prather | DS)
bDSDpUmt

"Polska szczepionka na COVID-19" - tego typu hasła pojawiły się w mediach i portalach społecznościowych. Wszystko za sprawą informacji o tym, że polska spółka Mabion podpisała umowę z amerykańską firmą Novavax, która pracuje nad nową szczepionką na koronawirusa.

Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie, nad Wisłą wystartuje produkcja tego preparatu. Wsparcie deklaruje państwo. Polski Fundusz Rozwoju chce dofinansować projekt kwotą 40 mln zł.

Pierwsze testy wskazują, że skuteczność szczepionki Novavax jest wysoka - sięga prawie 90 proc. Jeszcze w tym miesiącu mają być znane wyniki trzeciej, ostatecznej, fazy badań klinicznych.

bDSDpUmv
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

W grudniu Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z Novavaxem w celu zakupu 100 mln dawek i opcją domówienia kolejnej takiej transzy dla państw członkowskich.

Akcja i reakcja

Dla Mabionu to ogromna szansa na zarobienie ogromnych pieniędzy, z czego bardzo dobrze zdają sobie sprawę inwestorzy giełdowi. Od razu, gdy tylko ruszył handel akcjami na GPW, rzucili się na papiery biotechnologicznej spółki.

bDSDpUmB

Jeszcze we wtorek chodziły po 30-33 zł za sztukę, ale już w pierwszych minutach środowej sesji ich wartość skoczyła pod 50 zł. Już wtedy można było mówić o szaleństwie, bo kurs w chwilę skoczył o blisko 50 proc.

Na tym się jednak nie skończyło. Notowania z każdą godziną pięły się w górę, aż przed 13:00 sięgały prawie 60 zł. To już oznaczało blisko 90 proc. zysku. I co dalej? I nic, choć był to dopiero środek sesji.

bDSDpUmC

W tym momencie do głosu doszły władze giełdy, które postanowiły zapanować nad gorącymi głowami inwestorów i zawiesiły możliwość handlu akcjami Mabionu. To częsta praktyka, gdy notowania wymykają się spod kontroli. Regulacje mówią o "widełkach", w których powinny poruszać się notowania akcji.

Euforia nie przygasła, mimo interwencji giełdy. Jeszcze przed zamknięciem inwestorzy byli skłonni płacić po 70 zł za akcje Mabionu, a więc blisko 120 proc. powyżej ceny z poprzedniego dnia. Z tego względu aż do końca sesji handel akcjami nie został wznowiony.

Ostatecznie dzień kończy się z notowaniami akcji na poziomie 59,20 zł (+89 proc.), choć jest duży potencjał na wyraźne przebicie tego wyniku już w czwartek.

bDSDpUmD

Jeśli zsumujemy wartość wszystkich akcji, otrzymamy rynkową wartość całego biznesu Mabionu. 24 godziny wcześniej było to około 430 mln zł. Teraz to już 813 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSDpUmW
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
mmm
miesiąc temu
proponuje pana Jacka S na koordynatora z ramienia rządu.
Krzysztof
miesiąc temu
Bo covid to dla jednych zarobiona fortuna, a dla drugich nędza, takie prawo dżungli silniejsi wygrywają
Jarek
miesiąc temu
Jedna z nielicznych spółek która nigdy nie wypracowała zysku, kapitał ujemy z 300 milionów, co roku strata, życzę jej wszystkiego najlepszego, może zarobi na covid i może znajdzie coś na raka, ale równie dobrze za rok tej spóki może już nie być.
bDSDpUmX
Tragedia
miesiąc temu
Czyli znowu dotacje puszenie się i wielka klapa na końcu....Na czym jeszcze chcą zarobić sprytni ludzie? Może trzeba było współpracować od początku z Rosją albo Chinami bo przyjaciele się wypieli a ta szczepionka to wiadomo czyja bo tylko jeden producent zezwolił na produkcje...
Konserwanty
miesiąc temu
Jeszcze nie ma szczepionki dopiero za pół roku może będzie a firma już zarobiła kto pisze takie bzdury chyba jakieś dziecko ja uważam że giełdy powinny być zamknięte i zniszczone bogaci się bogacą a biedni aby tracą bo jakiś spekulant sobie coś przewidział i już zamieszanie giełda banki to jest gówno i to trzeba zlikwidować a waluty powinny być opartę o wartość złota srebra i innych metali szlachetnych a nawet złomu