Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
29.10.2020 14:19

mBank nie rozważa obecnie proponowania ugód w sprawach zw. z kredytami w CHF

Warszawa, 29.10.2020 (ISBnews) - mBank nie wyklucza zmiany w IV kwartale metodologii dotyczącej klasyfikacji kredytów w CHF, które mogą w przyszłości stać się podstawą do roszczeń ze strony klientów, poinformował wiceprezes Andreas Böger. Bank nie rozważa obecnie proponowania ugód klientom, którzy wnieśli sprawę do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Okresowo analizujemy sytuację w tym portfelu, w tym również naszą metodologię. Mamy w tej chwili kilkadziesiąt spraw sądowych, na bazie których można ekstrapolować na pozostałą - dość dużą jednak - populację kredytów. Mamy dostępnych niewiele obserwacji. Samej metodologii nie zmieniliśmy, ale nie oznacza to, że jej nie zmienimy, kiedy przeprowadzimy analizy w czwartym kwartale, bo chcemy taką analizę robić co najmniej 2 razy do roku" - powiedział Böger podczas konferencji.

Dodał, że bank zweryfikował już pewne 'dane wyjściowe'.

"Mimo tego, co działo się w lecie, jeśli chodzi o nowe sprawy i dynamikę spraw w sądach, w których nadal zapadło niewiele [wyroków] w drugiej instancji, to postanowiliśmy skorygować dwie rzeczy - zwiększyliśmy prawdopodobieństwo przegranej spraw w sądzie, zweryfikowaliśmy też liczbę klientów, którzy - jak się spodziewamy w przyszłości - wytoczą sprawy" - zaznaczył wiceprezes.

Wartość rezerw mBanku na sprawy sporne na 30 września 2020 r. wynosiła 872,9 mln zł wobec 484,8 mln zł na koniec 2019 r. i 66,6 mln zł na koniec III kw. 2019 r.

Jak poinformował Stypułkowski, mBank nie rozważa obecnie proponowania ugód klientom, którzy wnieśli sprawę do sądu.

"Tutaj będziemy raczej 'followers' doświadczenia naszych kolegów. Prawniczy instynkt mi mówi, że do czasu, aż nie będzie jakiegoś twardego gruntu, [...] to bardzo trudno będzie budować jakikolwiek mechanizm, bo on może być później kwestionowany" - powiedział Stypułkowski.

Dodał, że w kontekście kredytów frankowych, istotna byłaby stosowna uchwała Sądu Najwyższego i późniejsze wypracowanie - z jej uwzględnieniem - rozwiązań dla całego sektora.

mBank podał w raporcie, że na koniec września br. przeciwko bankowi toczyło się 6 443 indywidualnych postępowań sądowych wszczętych przez klientów w związku z umowami kredytowymi w CHF (31 grudnia 2019 roku: 3 715 postępowań) o łącznej wartości roszczeń w wysokości 1 150,9 mln zł (31 grudnia 2019 roku: 443,2 mln zł). Wartość rezerw na wszystkie postępowania sądowe związane z umowami kredytowymi w CHF na dzień 30 września 2020 roku wyniosła 862,4 mln zł (478,8 mln zł na dzień 31 grudnia 2019 roku).

Na dzień 30 września 2020 roku wartość przedmiotu sporu w ramach pozwu zbiorowego wyniosła 377 mln zł.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2020

Franekbrali we franku niech spłacają franka ! PROSTE. Nikt nie zmuszał do popisywania.

29-10-2020

empiBoją się , ugody spowodują lawinę kolejnych pozwów , przekręt na nibyfranka odbija się oszustom czkawką.

29-10-2020

KoraOwszem, uchwała SN jest potrzebna, ale uchwała zgodna z dotychczasowymi orzeczeniami TSUE oraz SN będzie sprzyjać frankowiczom, a tym samym banki będą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)