Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ME: Enea Obrót i PGE rozpoczęły współpracę przy budowie sieci LTE 450

1
Podziel się:

Enea Obrót, PGE Dystrybucja i PGE Systemy podpisały porozumienie o współpracy przy budowie sieci LTE 450 na potrzeby systemu elektroenergetycznego, podało Ministerstwo Energii.

ME: Enea Obrót i PGE rozpoczęły współpracę przy budowie sieci LTE 450

Pomyślne rezultaty testów LTE 450 pozwalają planować rozbudowę instalacji. Testowane w Polsce rozwiązanie, w które zaangażowało się wielu polskich dostawców produktów i rozwiązań technicznych oraz ośrodki naukowe, wzbudziło duże zainteresowanie na świecie, podano.

"Sieci inteligentne gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, sprawność i wysoką efektywność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, lecz także umożliwiają sprostanie wyzwaniom stojącym dziś przed nowoczesną energetyką" - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w komunikacie.

"Walka o czystsze powietrze to ogromne wyzwanie dla krajowego systemu elektroenergetycznego, w którym swoje miejsce znaleźć muszą obok konwencjonalnych elektrowni również coraz liczniejsze małe lokalne oraz odnawialne źródła energii. Upowszechnianie takich źródeł, jak obywatelskie mikroinstalacje OZE (prosumenci), czy źródła OZE na potrzeby własne małych i średniej wielkości przedsiębiorców oraz rolników nie będzie możliwe bez automatyzacji sieci energetycznych" - dodał Tchórzewski.

Sieci inteligentne (tzw. smart grids) kontrolują i na bieżąco reagują na działania wszystkich przyłączonych podmiotów - wytwórców, odbiorców i operatorów sieci. Dzięki nim energia pochodząca z różnych źródeł, w tym OZE, może być kierowana tam, gdzie jest potrzebna, awarie mogą być szybciej lokalizowane i naprawiane, a cały system może być skuteczniej bilansowany dla zapewnienia efektywnego wykorzystania dostępnych mocy. Przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i pewniejsze dostawy energii dla odbiorców, którzy natomiast na bieżąco będą mieli dostęp do informacji na temat swojego faktycznego zużycia energii i obliczonych według niego opłat, podsumowano.

media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
OKALECZACZ 66...
3 lata temu
Dobrze jest! Schizofrenicy sie okaleczaja!