Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MF: Dziś rusza 1. etap E-Urzędu Skarbowego, zeznania PIT - od 15 lutego

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły dziś e-Urząd Skarbowy, czyli system teleinformatyczny dla klientów KAS, podał resort finansów. Serwis będzie budowany etapami do września 2022 r.

MF: Dziś rusza 1. etap E-Urzędu Skarbowego, zeznania PIT - od 15 lutego

"Dziś mam przyjemność ogłosić, że wchodzimy na wyższy poziom skarbowości - uruchamiamy już nie pojedynczą e-usługę, ale cały e-urząd - e-Urząd Skarbowy. To serwis budowany etapami do września 2022 r., dostępny na stronie podatki.gov.pl. Projekt jest współfinansowany z funduszy europejskich. Na e-Urzędzie Skarbowym będzie można szybko, łatwo i kompleksowo załatwić swoje sprawy podatkowe" - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że to jedna z największych latach zmiana dotycząca działalności urzędów skarbowych.

"Za chwilę na stronie podatki.gov.pl uruchomimy pierwszy etap e-Urzędu Skarbowego. [...] Z e-usług skorzystają podatnicy, płatnicy, pełnomocnicy, a także komornicy sądowi i notariusze. Udostępniamy na początek sześć e-usług. Pierwsza to zintegrowanie e-Urzędu Skarbowego z najpopularniejszą obecnie usługą KAS, czyli Twoim e-PIT. Tutaj zeznania podatkowe będą udostępnione 15 lutego tego roku" - powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, podczas konferencji prasowej.

Rzeczkowska zapowiedziała, że w kolejnych etapach planowane jest udostępnienie usługi i funkcjonalności m.in. dotyczące: e-zaświadczenia, integracja z serwisem e-Toll, usługi dla notariuszy i komorników sądowych, kolejne usługi dla podatników, dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw.

"Poprzez e-Urząd Skarbowy podatnicy uzyskają dostęp do swoich danych podatkowych - będą to dane o podatniku, o działalności gospodarczej, o mikrorachunku podatkowym, o historii logowania. Również poprzez e-Urząd dostępna będzie informacja o nałożonych mandatach. Dostęp do aplikacji e-Mikrofirma, która służy przedsiębiorcom do przygotowywania i przesyłania pliku JPK wraz z deklaracją. W e-Urzędzie Skarbowym będzie można również zapłacić online - na początku ta płatność będzie dostępna dla osób fizycznych, w zakresie podatków PIT, CIT, VAT oraz podatku od czynności cywilno-prawnych, podatku od darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej i pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów" - dodała szefowa KAS.

Pod koniec grudnia 2020 roku MF i KAS informowały o przygotowaniu projektu ustawy o zmianie ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez Krajową Administrację Skarbową.

Jak wcześniej informowano, E-Urząd Skarbowy będzie dedykowany 5 grupom klientów: podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom. Zapewni im pakiet usług online umożliwiających załatwianie spraw podatkowych, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT oraz wygodne komunikowanie się z organami KAS. Będzie również gwarantował pełną transakcyjność, ponieważ za pomocą udostępnionych narzędzi i usług będzie można zrealizować obowiązki podatkowe, w tym zapłatę podatku.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)