Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MFPR: Blisko 470 mln zł trafi na dofinansowanie inwestycji na Odrze

0
Podziel się:

Z Programu Infrastruktura i Środowisko dofinansowane mają zostać inwestycje, zmierzające do poprawy dostępności i rozwoju transportu pasażerskiego i towarowego na Odrze, podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR). Szacowana wartość inwestycji to 552 mln zł, z czego 85% mają stanowić środki unijne.

MFPR: Blisko 470 mln zł trafi na dofinansowanie inwestycji na Odrze
(WP)
bEDqpUVx

Celem inwestycji jest modernizacja śluz, sterowni, awanportów i innych obiektów hydrotechnicznych na Odrze w województwie opolskim. Dzisiaj Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) zawarło w tej sprawie umowy o dofinansowanie z regionalnym zarządem Państwowego Gospodarstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie w Gliwicach. Dotyczą one modernizacji i budowy obiektów hydrotechnicznych na stopniach Krapkowice, Januszkowice i w Ujściu Nysy.

"Z funduszy europejskich dofinansowujemy coraz większą liczbę inwestycji pozwalających na wykorzystywanie alternatywnych szlaków komunikacyjnych, jakimi są śródlądowe drogi wodne. Łącznie w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 zostanie przeznaczonych 1,1 miliarda złotych na realizację 12 tego typu projektów" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Dzięki inwestycji na stopniach wodnych Krapkowice i Januszkowice będzie możliwe zwiększenie ich dostępności transportowej oraz poprawa usług przewozu pasażerów i towarów. Pozwoli to utrzymanie parametrów infrastruktury hydrotechnicznej w trzeciej klasie drogi wodnej. W ten sposób poprawią się warunki i bezpieczeństwo żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej, podano także.

bEDqpUVz

Łączny koszt obu inwestycji to ponad 390 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 332 mln zł.

Z kolei inwestycja w Ujściu Nysy to rozbiórka jazu kozłowo-iglicowego i budowa jazu klapowego. Dzięki temu ma poprawi się jakość obsługi i niezawodność stopnia wodnego Ujście Nysy.

Wprowadzenie usprawnień eksploatacyjnych umożliwi bezawaryjne manewrowania zamknięciami i piętrzenie wody na potrzeby śluz. Głównym celem projektu jest udrożnienie szlaku żeglownego i dostosowanie odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej do parametrów trzeciej klasy drogi wodnej oraz przywrócenie możliwości transportowych przez zapewnienie stałego i stabilnego poziomu piętrzenia wody.

Zmodernizowana infrastruktura pozwoli także na sprawną migrację ryb, podano także. Całkowita wartość projektu to ponad 161 mln zł, a dofinansowanie z UE wyniesie ponad 137 mln zł.

bEDqpUWa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)